Kiedy wypłata pieniędzy z KPO? Rzecznik rządu Piotr Müller: Jeśli przejdzie ustawa o Sądzie Najwyższym, to możliwa w maju lub czerwcu

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że jeśli uda się zakończyć proces legislacyjny ws. ustawy o Sądzie Najwyższym w ciągu ok. 1,5 miesiąca, to wypłata środków z KPO może nastąpić w maju lub czerwcu.
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że jeśli uda się zakończyć proces legislacyjny ws. ustawy o Sądzie Najwyższym w ciągu ok. 1,5 miesiąca, to wypłata środków z KPO może nastąpić w maju lub czerwcu. Adam Jankowski / Polska Press
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w piątek, że jeśli uda się zakończyć proces legislacyjny w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym w ciągu około półtora miesiąca, to następnie rząd złoży odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej. – Wypłata z KPO, to perspektywa maja, czerwca – podkreślił.

Kiedy głosowanie ustawy o Sądzie Najwyższym?

W piątek przed południem Sejm będzie głosował nad projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Rzecznik rządu w RMF24 wyraził nadzieję, że uda się uchwalić tę ustawę i otworzy to drogę do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

– Jeżeli proces legislacyjny się zakończy w ciągu miesiąca - półtora, to później składamy wniosek do KE. A wypłata (środków z KPO) to myślę jest perspektywa gdzieś maja, czerwca. Natomiast do tego momentu prefinansujemy to krajowo – powiedział Müller.

13 grudnia ub.r. posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o SN, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Co zakłada projekt?

Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy".

Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim.

Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Negatywnie o projekcie wypowiada się koalicjant PiS – Solidarna Polska. Kluby opozycyjne, jak wynika z wypowiedzi lidera PO Donalda Tuska, nie wykluczają poparcia ustawy nawet gdyby ich poprawki nie zostały uwzględnione.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
Polacy won z EU. Zadnych piniedzy NIE BEDZIE.
Wróć na i.pl Portal i.pl