Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. "Prezydent jasno określił warunki brzegowe, które są dla niego nieprzekraczalne"

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Trwa dyskusja o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt miał pomóc w odblokowaniu pieniędzy z KPO.
Trwa dyskusja o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt miał pomóc w odblokowaniu pieniędzy z KPO. Adam Jankowski / Polska Press
Trwa dyskusja o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt miał pomóc w odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że Andrzej Duda w sprawie noweli ustawy jasno określił warunki brzegowe, które są dla niego nieprzekraczalne.

Warunki prezydenta ws. projektu noweli ustawy o SN

W Radiowej Trójce prof. Andrzej Zybertowicz podkreślił, że status sędziów nominowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę nie może być kwestionowany. – Kluczowe tutaj jest zapobieżenie sytuacji, która mogłaby pozwalać na wprowadzenie chaosu w sądownictwie poprzez nadużywanie procedury kwestionowania statusu sędziego – powiedział.

Doradca prezydenta zauważył, że prezydent w okresie swoich kadencji nominował około 3 tys. sędziów. – Sytuacja, w której akurat każda osoba z tej grupy mogłaby z dnia na dzień być pozbawiona swojego statusu zawodowego, jest w ocenie prezydenta nie do przyjęcia – zaznaczył.

Co zawiera projekt nowelizacji ustawy?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia 2022 roku, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Dwa dni po złożeniu projektu zmian w ustawie o SN, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie, albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

Polskieradio24.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
Odblokowane nie zostanie NIC. Piniedzy nie ma i ne bedzie. Dzieki cieciowi kaczanowi i jego szajce.
Wróć na i.pl Portal i.pl