Pierwszy komentarz po wygraniu wyborów
Sławomir Szmal po raz pierwszy kandydował na to stanowisko. Zastąpił Henryka Szczepańskiego, który nie brał udziału w zjeździe. Otrzymał 57 głosów spośród 79 delegatów.
– Po trzech latach ciężkiej pracy jest we mnie duże wzruszenie. Mam przed sobą duże cele i duże zobowiązanie. Czuję odpowiedzialność i liczę na sztab ludzi, z którymi chcę pracować i całe środowisko, któremu chcę pomóc. Dość wcześnie ogłosiłem swoją kandydaturę, dlatego miałem dużo czasu, żeby odwiedzić różne miejsca w Polsce i przekonać wielu ludzi do mojej koncepcji
– ogłosił bezpośrednio po wyborach Szmal.
Cele Sławomira Szmala jako szefa szczypiorniaka w Polsce
Trzykrotny medalista mistrzostw świata (srebro 2007, brąz 2009 i 2015) wyjaśnił, że podstawą jego pracy będzie popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży. Współpraca z Ministerstwem Edukacji Narodowej ma przywrócić piłkę ręczną do programu lekcji WF.
– Chcę też pomóc klubom w organizacji materiałów szkoleniowych, żeby zajęcia dla dzieci były atrakcyjne. Jestem otwarty na wszelką współpracę z każdym środowiskiem. Nie będę chciał być prezesem siedzącym tylko w Warszawie. Będę jeździł po całej Polsce, słuchał problemów środowiska i proponował rozwiązania
– dodał.
Charakterystyka nowego prezesa związku
Szef Rady Trenerów Rafał Kuptel w rozmowie z PAP przyznał, że Szmala poznał, gdy ten miał 18 lat.
– Od razu można było wyczuć, że to chłopak, który wie, czego chce. Dąży do tego, aby być we wszystkim najlepszym i grać jak najlepiej w drużynie
– powiedział.
Kuptel jako najważniejsze cechy charakteru swojego byłego kolegi z boiska wymienił przede wszystkim szczerość oraz poświęcenie i pracowitość. "On zawsze mówi prawdę" - dodał.
Przytoczył słowa Szmala z wystąpienia podczas zjazdu, że "gdy wszyscy robili krok do przodu, to my robiliśmy jedną trzecią kroku". W tym zakresie mają nastąpić zmiany w szkoleniu kadr narodowych. Program "Gramy w Ręczną" ma być bardziej rozpowszechniony w szkołach podstawowych.
Co wiemy o legendarnym bramkarzu?
Szmal urodził się 2 października 1978 roku w Strzelcach Opolskich. Od najmłodszych lat próbował sił w różnych dyscyplinach sportu, ale ostatecznie postawił na piłkę ręczną. Uprawianie tego sportu jest niejako tradycją rodzinną, gdyż piłkę ręczną trenowali ojciec, matka, stryj, wujek i siostra Sławomira Szmala. Jego pierwszą drużyną była Stal Zawadzkie.
Już jako nastolatek zaczął występować w młodzieżowych reprezentacjach Polski. W 1996 roku, w wieku 18 lat trafił do Gwardii Opole, rok później do Hutnika Kraków, w którym zadebiutował w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej. Jego kolejnymi klubami były Warszawianka (w jej barwach zdobył wicemistrzostwo kraju i Puchar Polski), Wisła Płock (wicemistrzostwo). W 2003 roku wyjechał do niemieckiego zespołu TuS Nettelstedt-Lubbecke, a w 2005 roku trafił do Rhein-Neckar Loewen.
W tym ostatnim klubie występował sześć lat, by w 2011 roku trafić do zespołu z Kielc, gdzie zakończył karierę zawodnika w 2018 roku. To tam zdobył najwyższe trofeum klubowe – puchar Ligi Mistrzów w 2016 roku. Z Vive Kielce wywalczył w sumie osiem tytułów mistrza Polski i tyle samo krajowych pucharów. Do tego w swojej kolekcji ma trzy medale Ligi Mistrzów – dwa brązowe (2013 i 2015) oraz złoty (2016).
Jedyny polski piłkarz ręczny z takim wyróżnieniem
W 2010 roku został wybranym najlepszym bramkarzem mistrzostw Europy. W tym roku zdobył też najbardziej prestiżową indywidualną nagrodę dla szczypiornisty – tytuł Piłkarza Ręcznego Roku, przyznawany przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF). Łącznie w reprezentacji narodowej wystąpił w 298 oficjalnych meczach, wystąpił dwukrotnie w igrzyskach olimpijskich (2008 i 2016).
Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się w popularyzację oraz upowszechnianie piłki ręcznej. Organizuje turnieje i obozy sportowe dla dzieci i młodzieży, założył fundację. Jest zastępcą dyrektora ds. sportowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Kielcach, a w minionej kadencji (2021-2024) pracował na stanowisku wiceprezesa ZPRP ds. spraw szkolenia sportowego.
(PAP)