Kierowcy ciężarówek bez przymusowej kwarantanny, choć jeżdżą po krajach, w których jest koronawirus. "Sąsiedzi patrzą podejrzliwie"

Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla
Kierowcy tirów nie podlegają obowiązkowej kwarantannie. A jeśli chcą się przebadać po powrocie z zagranicy, nie jest to takie proste.
Kierowcy tirów nie podlegają obowiązkowej kwarantannie. A jeśli chcą się przebadać po powrocie z zagranicy, nie jest to takie proste. Andrzej Szkocki
Kierowcy ciężarówek, podobnie jak jeszcze kilka innych grup zawodowych, nie muszą przechodzić kwarantanny po powrocie z zagranicznego wyjazdu. – Przecież za granicą też możemy się zetknąć z koronawirusem. Niedawno, przed powrotem do domu, chciałem się przebadać, przede wszystkim dla bezpieczeństwa własnej rodziny. Ale w sanepidzie usłyszałem, że skoro nie mam widocznych objawów, nie zrobią mi testu. Mam nadzieję, że wszystko skończy się dobrze – mówi nam kierowca z północnej Wielkopolski, który jeździ z towarem m.in. po Hiszpanii i Portugalii.

Rozmawialiśmy z kierowcami ciężarówek z Wielkopolski, którzy na co dzień pracują w zachodniej Europie. Jeżdżą nawet do Portugalii. Bywają także w Hiszpanii, w której jest olbrzymia liczba zakażonych koronawirusem. Podobnie jak piloci samolotów, kolejarze, kierowcy autobusów czy marynarze nie podlegają kwarantannie po powrocie na odpoczynek do Polski. W domach przebywają kilka lub kilkanaście dni, po czym znowu wyjeżdżają do zachodniej Europy.

Kierowcy zgodzili się porozmawiać, ale chcą pozostać anonimowi. W trudnych czasach tym bardziej nie zamierzają narazić się szefom, by nie stracić zatrudnienia.

– Poziom bezpieczeństwa jest różny w poszczególnych krajach. Na przykład w Hiszpanii, w której niedawno byłem, życie toczyło się całkiem normalnie, podejście raczej takie luzackie. W niektórych firmach, na załadunku, miałem kontakt z różnymi osobami. W innych, zwłaszcza tych z branży medycznej, są za to spore środki ostrożności. O charakterze mojej pracy wiedzą sąsiedzi z Polski. Kiedy wracam do domu, patrzą się na mnie podejrzliwie, czy czasem czegoś nie przywiozłem. A ja tego nie wiem, bo nikt nas nie bada. Chciałem się przebadać z własnej inicjatywy, ale w sanepidzie usłyszałem, że dla takich jak ja, bez objawów, nie ma testów

– opowiada nam pierwszy z kierowców.

Więcej: W całej Polsce wprowadzono ograniczenia z powodu koronawirusa. Czy policja słusznie wlepia mandaty?

Na niskie poczucie własnego bezpieczeństwa zwraca także uwagę kolejny kierowca.

Sprawdź też:

– Mam zdecydowanie mniejszy kontakt z ludźmi niż jeszcze niedawno. W Niemczech, gdzie rozwożę towar po marketach, są zachowane środki ostrożności. Ale całkowicie nie jestem odizolowany od innych osób, czasami mam z kimś kontakt. Obawiam się o zakażenie tym bardziej, że nikt nas właściwie nie kontroluje, granicę polsko-niemiecką pokonuje się bez problemów – stwierdza nasz kolejny rozmówca.

Kierowcy tirów podkreślają, że w pewnym sensie nastały „złote czasy” dla ich branży. Co prawda niektórzy obawiają się o pracę, część firm ogranicza zatrudnienie, ale przecież kurs euro poszedł w górę, a ceny paliwa znacznie spadły. Jeśli do tego dodać, że sklepy spożywcze nadal działają, a przemysł farmaceutyczny pracuje pełną parą, jest także miejsce dla firm transportowych oraz ich kierowców.

– Część tirów stanęła, może nawet jakieś 25 procent, a pracę stracili zwłaszcza Ukraińcy. Ci, którzy zostali za kółkiem, mają całkiem dobre warunki pracy. Na autostradach jest znacznie mniejszy ruch, a na granicy, jak wracam do Polski, nikt nas specjalnie nie kontroluje. Wystarczy zaświadczenie, że jest się zawodowym kierowcą. Sporo ryzykujemy, pojawiamy się w różnych miejscach, ale kwarantanny nie mamy – podsumowuje kolejny kierowca.

ZOBACZ TEŻ:

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl