Kim jest Maia Sandu? Wszystko o pierwszej w historii pani prezydent Mołdawii

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Prezydent Sandu podczas niedawnej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wyraziła obawę przed ewentualnością "destabilizacji sytuacji" w jej kraju. Jak mówiła "stosowana jest propaganda, cyberataki, fałszywe ostrzeżenia o podłożonych bombach" i to wszystko wpływa na demokrację w Mołdawii.
Prezydent Sandu podczas niedawnej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wyraziła obawę przed ewentualnością "destabilizacji sytuacji" w jej kraju. Jak mówiła "stosowana jest propaganda, cyberataki, fałszywe ostrzeżenia o podłożonych bombach" i to wszystko wpływa na demokrację w Mołdawii. Flickr/ Parlamentul Republicii Moldova/ Domena publiczna
Ekonomistka i polityk, była minister edukacji i była szefowa rządu. Co jeszcze warto wiedzieć o Mai Sandu, która jest pierwszą w historii kobietą pełniącą urząd prezydenta Mołdawii?

Maia Sandu przebywa z wizytą w Warszawie. Do polskiej stolicy przybyła, aby - jak inni przywódcy regionu - wziąć udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki - państw wschodniej flanki NATO. Wcześniej mołdawska prezydent spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas rozmowy politycy poruszyli tematy związane z bezpieczeństwem, wewnętrzną sytuacją gospodarczą, społeczną, polityczną i energetyczną Mołdawii, a także jej ścieżki do akcesji do Unii Europejskiej. Także w środę doszło do spotkania Sandu z prezydentem USA Joe Bidenem. Amerykański przywódca "potwierdził silne poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii".

Od ekonomisty do premiera. Kim jest Maia Sandu?

Co wiemy o prezydent Mołdawii, która gości w naszym kraju? Maia Sandu urodziła się 24 maja 1972 w Risipeni. W Kiszyniowie ukończyła studia z zarządzania. Następnie kształciła się w zakresie stosunków międzynarodowych na Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Republiki Mołdawii. W 2010 ukończyła John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda.

Karierę zawodową rozpoczęła w połowie lat 90. Pracowała wówczas jako konsultantka, a następnie zastępca kierownika wydziału w Ministerstwie Gospodarki. Następnie, do 2005 roku, była ekonomistką w biurze Banku Światowego w Kiszyniowie. Potem powróciła do resortu gospodarki, gdzie przez rok pełniła funkcję dyrektora generalnego makroekonomicznych programów polityki i rozwoju. W latach kolejnych pracowała jako konsultantka ds. reformy centralnej administracji publicznej, a później jako doradca dyrektora zarządzającego Banku Światowego w Waszyngtonie.

Przełomem był dla Sandu rok 2012. To właśnie wtedy - z rekomendacji Partii Liberalno-Demokratycznej - objęła funkcję ministra edukacji w drugim rządzie Vlada Filata. Szefem tego resortu pozostawała za rządów trzech kolejnych premierów.

23 lipca 2015 roku została kandydatką Partii Liberalno-Demokratycznej na premiera. Postawiła jednak warunek: stanie na czele rządu, jednak po dymisji szefa Narodowego Banku Mołdawii i prokuratora generalnego. Ostatecznie premierem został Valeriu Streleța, a Sandu znalazła się poza rządem.

W grudniu 2015 roku utworzyła platformę "În /pas/ cu Maia Sandu". Na jej bazie w kolejnym roku powstała Partia Akcji i Solidarności.

W roku 2016 Sandu po raz pierwszy ubiegała się o fotel prezydenta. Kandydowała jako wspólna reprezentantka PAS oraz partii Platforma Godność i Prawda. Choć udało jej się przejść do drugiej tury, to musiała ostatecznie uznać zwycięstwo swojego rywala - przegrała z Igorem Dodonem z Partii Socjalistów Republiki Mołdawii.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Kolejne lata kariery politycznej Sandu były niezwykle dynamiczne i pełne zaskakujących zwrotów akcji. W 2019 roku współtworzyła centroprawicową i proeuropejską koalicję wyborczą ACUM Platforma DA și PAS i uzyskała mandat do parlementu krajowego. Kiedy kilka miesięcy po wyborach Mołdawia mierzyła się z kryzysem politycznym jej ugrupowanie utworzyło wraz z socjalistami sojusz przeciwko Demokratycznej Partii Mołdawii. Dzięki niemu Sandu stanęła na czele rządu. Utworzenie przez nią gabinetu Sąd Konstytucyjny, uchodzący za kontrolowany przez demokratów, uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą.

Porozumienie z socjalistami nie trwało jednak długo. Kością niezgody okazała się procedura wyboru prokuratora generalnego. Konflikt na tym tle doprowadził do rozpadu koalicji i wotum nieufności wobec Sandu. Udało się je przegłosować dzięki zgodności w tej kwestii socjalistów i demokratów.

Wybory prezydenckie 2020. Ponowne starcie Sandu - Dodon

W wyborach prezydenckich w 2020 roku Sandu była jednym z ośmiu kandydatów. W drugiej turze ponownie zmierzyła się z Igorem Dodonem. Tym razem to jednak ona wygrała i 24 grudnia 2020 roku została pierwszą kobietą w historii Mołdawii piastującą urząd prezydenta.

Prywatnie Maia Sandu jest singielką. Nie doczekała się też dzieci.

od 16 lat
Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl