Spis treści
Amerykańskie obywatelstwo 11 lat przed zostaniem pierwszą damą
Melania Trump z pochodzenia jest Słowenką. Obywatelką Stanów Zjednoczonych została dopiero 28 lipca 2006 r. Prawdopodobnie skończyła tylko szkołę średnią. Nim 20 stycznia 2017 została pierwszą damą USA, była znana głównie jako modelka i żona bogacza.
Melania Trump urodziła się 26 kwietnia 1970 jako Melanija Knavs w niedużym miasteczku Sevnica, w ówczesnej Jugosławii. Jej ojciec, z pochodzenia Austriak, był handlarzem samochodami, a matka pracowała w miejscowej fabryce.
W wieku 15 lat Melanija przeprowadziła się z rodziną do Lublany, dziś stolicy Słowenii. Tam skończyła Średnią Szkołę Projektowania i Fotografii. Już jako 16-latka rozpoczęła karierę modelki, szybko podpisała kontrakt z agencją modelek w Mediolanie.
Robiła międzynarodową karierę w Europie. Pracowała w Mediolanie, w Paryżu. Zmieniła nazwisko na brzmiące z niemiecka Melania Knauss. Chodziła po wybiegach w pokazach największych kreatorów mody, ale była też fotomodelką. Jej zdjęcia zdobiły okładki takich magazynów jak „Vogue”, czy „Harper’s Bazaar”.
Kto wygra wybory w USA? Kamala Harris czy Donald Trump?
5 listopada 2024 r. Amerykanie wybiorą 47. prezydenta. Naprzeciwko siebie stają demokratka Kamala Harris i republikanin Donald Trump.
- 62.63%
- 37.37%
Wszystkich głosów: 1651
Melania nie czuła się komfortowo jako pierwsza dama
Donalda Trumpa, wówczas już słynnego biznesmena z branży nieruchomości, poznała na imprezie w jedym z modniejszych klubów przy Times Square w Nowym Jorku w 1998 r. Związek Melanii i starszego od niej o 24 lata miliardera szybko stał się tematem plotkarskich gazet. Okazał się nie być przelotną miłostką. Para po siedmiu latach od pierwszego spotkania, w 2005 r. wzięła ślub. Mają jednego wspólnego syna - Barrona.
Melania nie czuła się raczej komfortowo jako pierwsza dama. Na niektórych zdjęciach z oficjalnych imprez wyglądała na znudzoną i raczej mało entuzjastycznie nastawioną do bycia Pierwszą Damą. Źródła zbliżone do Melanii Trump mówią, że, wbrew pozorom i wbrew jej emploi, nie lubi życia na świeczniku. Woli, by światło fleszy raziło w oczy jej męża, co ten przecież uwielbia.
Wiele razy wybuchały plotki, że w ich małżeństwie, już w Białym Domu, nie działo się najlepiej. Kamery rejestrowały sytuacje, w których Melania odpycha rękę Donalda. Jednak para trwa dalej. W rozmowie z CNN Melania mówiła: - Nie zgadzam się z wszystkim, co on mówi, ale – wiecie, to jest przecież normalne. Jestem sobą, mówię mu wprost, co myślę.
Melania popiera prawo do aborcji. W przeciwieństwie do męża
„Wolność osobista jest fundamentalną zasadą, której strzegę. Bez wątpienia nie ma miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o to podstawowe prawo, które wszystkie kobiety posiadają od urodzenia, czyli wolność osobistą. Co tak naprawdę oznacza moje ciało, mój wybór?” – powiedziała była pierwsza dama w filmie opublikowanym na platformie X.
Obrona prawa do aborcji przez Melanię Trump stawia ją w sprzeczności ze stanowiskiem jej męża na mniej więcej miesiąc przed wyborami w USA. Były prezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat Republikanów na to stanowisko, Donald Trump, regularnie przypisuje sobie zasługi za obalenie wyroku w sprawie Roe v. Wade, która wyeliminowała konstytucyjne prawo do aborcji i spowodowała, że niektóre stany wprowadziły surowe ograniczenia aborcyjne. Donald Trump powiedział, że zawetuje federalny zakaz aborcji, oraz że kwestia ta powinna być pozostawiona do uregulowania przez stany.
Melania nie pojawiła się w sądzie podczas procesu Donalda Trumpa
Ostatnio też głośno było o tym, że Melania Trump nie pojawiła się ani razu w sądzie podczas procesu jej męża, a także o tym, iż z apelem do Melanii o porzucenie męża wystąpiła Stormy Daniels. To ona zeznała w nowojorskim sądzie, że uprawiała seks z Donaldem Trumpem przed wygranymi przez niego w roku 2016 wyborami prezydenckimi, a potem dostała pieniądze za milczenie w tej sprawie.
Daniels udzieliła rady byłej Pierwszej Damie, która przez całą prezydenturę męża zachowywała stoicki spokój pomimo spekulacji na temat jej małżeństwa. Powiedziała The Mirror: „Nie wiem, jaka jest ich umowa, ale Melania musi go opuścić. Nie z powodu tego, co zrobił ze mną lub innymi kobietami, ale dlatego, że jest skazanym przestępcą. Udowodniono, że stosuje przemoc; uznano go odpowiedzialnym za napaść na tle seksualnym i oszustwa podatkowe”.
Następnie spekulowała, dlaczego 54-letnia Melania wraz z najstarszą córką Trumpa, Ivanką, nie zostały przesłuchane w sądzie. Daniels uważa, że obie kobiety, nawet jeśli chciały wesprzeć Trumpa, przedłożyły „bezpieczeństwo i prywatność” swoich dzieci nad swój udział w procesie.
Książka Melanii Trump na pierwszym miejscu listy bestsellerów
Choć sam dziennik uznał ją na swoich łamach za „nudną”, książka Melanii Trump znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa w kategorii „literatura faktu”. Liczące 180 stron wspomnienia byłej pierwszej damy zdominowały także inne rankingi – w tym listę bestsellerów Amazon.
"Melania" pojawiła się w amerykańskich księgarniach 8 października 2024 r. W książce była pierwsza dama USA pisze o trudnościach, z jakimi zmagała się jej rodzina po opuszczeniu Białego Domu. Dowiadujemy się m.in. o tym, że jej synowi, Barronowi, odmówiono otwarcia konta w banku z powodu „cancel culture”.
- Ludzie kochają naszą Pierwszą Damę, mówię wam. Idźcie do księgarń i kupcie jej książkę. Mam nadzieję, że napisała o mnie dobre rzeczy. Nie wiem, nie czytałem - mówił podczas jednego z niedawnych wieców Donald Trump.
Chwilę później zaczął przekonywać ich, że choć nie wie, co zawiera "Melania", to na pewno jest "świetną lekturą" i warto mieć ją w swojej biblioteczce. - Jeśli okaże się, że żona źle się wypowiedziała na mój temat, obdzwonię was wszystkich i powiem: "Pozbądźcie się tej książki" - dodał.