Styczeń 2018 r. W trakcie rekonstrukcji rządu premiera Mateusza Morawieckiego, profesor Łukasz Szumowski zostaje powołany na stanowisko ministra zdrowia. Jego poprzednik, Konstanty Radziwiłł, odchodzi z resortu po niecałych trzech latach. Dla Szumowskiego jest to w zasadzie debiut w wielkiej polityce. Z dzisiejszej perspektywy trzeba stwierdzić, że debiut bardzo udany.
Łukasz Szumowski i Matka Terasa z Kalkuty
Łukasz Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 roku w Warszawie. W wieku 25 lat ukończył studia na stołecznej Akademii Medycznej, po czym wraz z żoną Anną wyjechał do Indii. W Kalkucie pracowali w "umieralni", razem z wolontariuszami z całego świata.
- Robiliśmy różne rzeczy. Mycie, karmienie, podawanie picia, a nawet różne drobne zabiegi medyczne. Nędza, niedożywienie, choroby i wszystko razem wzięte. Niektórzy wolontariusze od razu chcieli wszystko usprawniać. Siostry ze spokojem mówiły, że to nie jest pomoc charytatywna. Od tego są inne instytucje - tak tamten okres wspominał sam Szumowski w rozmowie z "Małym Gościem Niedzielnym" w 2004 roku.
To właśnie wtedy Szumowscy poznali Matkę Teresę z Kalkuty, a właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo tak brzmiało jej prawdziwe nazwisko. Jak przyznał obecny minister zdrowia, spotkanie z założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości było zaskakująco proste. Doszło do niego po wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.
- Jeżeli spotkanie z Matką Teresą jest tak niesamowite to jakie musi być spotkanie z Bogiem twarzą w twarz? Dosłownie nie do przeżycia. To było jak oberwać obuchem w głowę. Takie silne oddziaływanie - tak o spotkaniu mówił Łukasz Szumowski. Dodał, że Matka Terasa pytała jego i jego żonę o Polskę.
Jak się okazało, Łukasz i Anna Szumowscy byli najprawdopodobniej ostatnimi Polakami, którzy za życia spotkali Matkę Teresę.
"W środę wieczorem poszli jeszcze na adorację i spotkali Matkę Teresę. W czwartek wylecieli do Polski. W sobotę, już po powrocie, dowiedzieli się, że Matka Teresa zmarła [5 września 1997 r. - red.]. Został im jej wpis ze słowami błogosławieństwa w książce medycznej, którą mieli wtedy przy sobie" - czytamy w tekście z 2004 roku.
Łukasz Szumowski i walka z koronawirusem
W 1998 roku, po powrocie z Kalkuty, Łukasz Szumowski rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie, gdzie kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca. Cztery lata później uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. W 2016 roku Szumowski otrzymał tytuł profesora z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.
W listopadzie 2016 roku Szumowski został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadał za sprawy finansowania badań naukowych i oceny parametrycznej jednostek naukowych. Następnie, w styczniu 2018 roku, został ministrem zdrowia, zastępując na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła. Co ciekawe, w tamtym momencie Szumowski nie był czynnym politykiem. Mandat posła uzyskał dopiero w październiku 2019 roku, startując w wyborach parlamentarnych z okręgu płockiego. Dziś Łukasz Szumowski nadal nie jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość.
Jako szef resortu zdrowia, minister Szumowski jest bodaj pierwszym politykiem rządu PiS od czasów Anny Streżyńskiej, który jest chwalony również przez polityków i sympatyków partii opozycyjnych. W ostatnich dniach w internecie pojawiło się zdjęcie bardzo zmęczonego ministra, które zyskało wielką popularność. Internauci i politycy dziękowali Szumowskiemu za zaangażowanie.
Sam minister przyznał niedawno, że w ostatnich dniach i tygodniach śpi "krótko, ale bardzo intensywnie".
