Komendant Główny Policji i prokurator krajowy udają się na granicę z Białorusią

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Na granicę polsko-białoruską jedzie szef polskiej policji i prokurator krajowy
Na granicę polsko-białoruską jedzie szef polskiej policji i prokurator krajowy Fot. 123rf
W sobotę na polsko-białoruską granicę udaje się Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń i prokurator krajowy Dariusz Korneluk - przekazała w sobotę rzeczniczka Komendy Głównej Policji Katarzyna Nowak.

Szef polskiej policji spotka się z funkcjonariuszami

Nowak poinformowała, że Komendant Główny Policji spotka się w sobotę z policjantami, którzy od 4 czerwca br. pełnią służbę w pasie bezpośrednio przy polskiej granicy z Białorusią.

Trwa głosowanie...

Uważasz, że żołnierze na granicy mają prawo używać ostrej broni przeciw atakującym migrantom?

Jak podkreśliła rzeczniczka KGP, policjanci mierzą się z atakami i agresją migrantów. "Policjanci każdego dnia skutecznie udaremniają próby siłowego nielegalnego przekroczenia granicy przez liczne grupy migrantów. Każdego dnia dochodzi do poważnych incydentów, w trakcie których funkcjonariusze zmuszeni są używać środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu i pieprzu" - wskazała. Dodała, że uszkodzone zostały policyjne radiowozy przez rzucane w nie kamienie i gałęzie.

Ilu funkcjonariuszy pilnuje granicy?

Od wtorku 4 czerwca na granicy polsko-białoruskiej przebywa dodatkowo ponad 250 policjantów, głównie z oddziałów prewencji, ale także policjantów z tzw. drogówki, przewodników z psami oraz z oddziałów kontrterrorystycznych. Łącznie służy tam ok. 370 funkcjonariuszy.

Zwiększona obecność policji związana jest z większą liczbą ataków migrantów na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy służą w pasie granicznym oraz potrzebą przeprowadzenia szkoleń przez oddziały prewencji policji.

W poniedziałek, 10 czerwca w Białymstoku rząd ma się zająć m.in. przedłożonym przez MSWiA projektem uchwały w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

W poniedziałek RBN zwołana przez Prezydenta RP

Także w poniedziałek w Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta. Podczas posiedzenia Rady dyskutowane mają być kwestie związane z inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy ws. działań organów władzy na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa; z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią.

Po ataku na żołnierza premier Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma regulować tę kwestię. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale ze względu na konsultacje m.in. z samorządami - ten termin został przesunięty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl