„Ustalenia operacyjne zostały podpisane przez komisarza Paolo Gentiloni. Otwiera nam to formalną możliwość, złożenia wniosku o płatność do Komisji Europejskiej. Wynegocjowanie z KE zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich” – napisał na Twitterze Grzegorz Puda.
"Nie ma już biurokratycznych przeszkód"
Rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia w Komisji Europejskiej podkreślają, że wraz z podpisaniem ustaleń operacyjnych nie ma już biurokratycznych przeszkód, by Warszawa złożyła wniosek o pierwszą wypłatę z unijnego Funduszu Odbudowy. Jednak, by pieniądze zostały przekazane, muszą być spełnione tak zwane kamienie milowe, czyli konkretne warunki. Sposób ich weryfikacji określają właśnie ustalenia operacyjne liczące kilkaset stron. Co do samych warunków wypłaty trwają obecnie rozmowy na linii Warszawa - Bruksela.
Kiedy Polska złoży wniosek o wypłatę z unijnego Funduszu Odbudowy?
Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był w Komisji Europejskiej na rozmowach kilka razy w ostatnich tygodniach a dotyczyły one przede wszystkim kwestii sądownictwa. Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty pieniędzy jest wprowadzenie testu niezależności sędziego zgodnego z unijnymi wymogami. Podczas ostatniej wizyty kilkanaście dni temu minister Szynkowski vel Sęk mówił, że wniosek o płatności zostanie złożony wtedy, kiedy Polska będzie miała pewność, że Komisja go szybko zaakceptuje.

Źródło: Polskie Radio 24
rs