Gala rozpoczęła się od wręczenia nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego w kategorii sprawy międzynarodowe za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Nagroda została ufundowana przez Polską Agencję Prasową.
Jury przyznało dwie równorzędne pierwsze wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Dmytro Antoniuk za reportaż wojenny drukowany w „Kurierze Lubelskim” na samym początku wojny. Obecnie autor jest w Kijowie. Jest ukraińskim historykiem i dziennikarzem. Nagrodę odebrał Wojciech Pokora, który odczytał list od Dmytro Antoniuka. „Drodzy koledzy! Niezwykle mi miło, że otrzymuję od was nagrodę w takim czasie. Moje reportaże, a raczej pamiętniki to obraz życia jednej ukraińskiej rodziny na tle rosyjskiej inwazji. Jednocześnie jest to dokument przedstawiający postawę Polski i Polaków. Zawsze godną postawę. Więc odbieranie wyróżnienia od przedstawicieli narodu, który jak żaden inny pomaga Ukrainie w takich okolicznościach, jest dla mnie wielkim zaszczytem. Sława Ukrainie i chwała Polsce” – napisał w liście.
Drugie pierwsze wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Magdalena Kawalec za publikację w „Tygodniku TVP”. Wyróżnienia otrzymali także m.in. Jacek Karnowski i Michał Karnowski oraz Olga Doleśniak-Harczuk. Zwycięzcą w tej kategorii został Tomasz Grzywaczewski z TVP.
Drugą nagrodę im. Macieja Łukasiewicza zdobył z kolei Sławomir Koehler „Jak istnieje świat… Rzecz o Romanie Ingardenie” wyemitowany w TVP. Pierwszą nagrodę im. Macieja Łukasiewicza otrzymał Goran Andrijanić za „Polacy, czy wy na to pozwolicie” o św. Janie Pawle II opublikowany w tygodniku „Sieci”.
Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej pod patronatem medialnym TVP Historia, jury przyznało pięć równorzędnych wyróżnień. Wśród nich znalazł się Grzegorz Okoński za „Urnental: Miejsce w Wielkopolsce, gdzie dawni sąsiedzi stawali się panami Polaków” opublikowany w „Głosie Wielkopolskim”. Nagrodę drugą im. Janusza Kurtyki otrzymała Alicja Czerniakowska za film „Pamięć” wyemitowany w TVP Historia. Pierwsza nagroda w tej kategorii trafiła do Aleksandry Fudala-Barańskiej za film „Kilof zamiast karabinu” wyemitowany w TVP3 Katowice.
Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego otrzymał za publikacje poświęcone kryzysowi na granicy polsko-białoruskiej w „Tygodniku TVP” Karol Wasilewski.
Nagrodę im. Stefana Żeromskiego otrzymał za reportaż radiowy „Świat w mojej głowie” Cezary Galka.
Specjalne nagrody powędrowały do portalu dzieje.pl oraz portalu tygodnik.tvp.pl.
Trzy równorzędne wyróżnienia w kategorii „Watergate” za dziennikarstwo śledcze, ufundowane przez zarząd SDP otrzymali: „My z gazowni” – Ilona Ptak (TVP Info), Justyna Piasecka, Blanka Aleksowska i Łukasz Zboralski za cykl artykułów w „Głosie Wielkopolskim” oraz Mateusz Teska „Prokurator oskarżony o korupcję” (TVP1). Nagrodę główną w kategorii „Watergate” otrzymała redaktor Anita Gargas – „Magazyn śledczy Anity Gargas” (TVP) – za trzy reportaże: „Taśmy Tuska”, fragmenty rozmów Michnika z Jaruzelskim oraz „Kulisy walki o polski cukier”.
Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymała Ewa Stankiewicz- Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia”, wyemitowany w TVP1. Nagroda została ufundowana przez Zarząd Główny SDP. Równorzędne wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Sławomir Koehler – „Warchoły” (TVP1), Mariusz Pilis – „Biełsat. Misja wolności” (premiera w Zeughauskino w Berlinie), ks. dr Andrzej Paś za dwie prace opublikowane w „Naszym Dzienniku”: „Czasy ostateczne”, „Kraina grozy”, Joanna Gąska – „Tolerancja” (Radio Kraków) oraz Marcin Tulicki – „Nasz człowiek w Warszawie” (TVP1 i TVP Info).
Laur SDP trafił do Piotra Semki za niezależność, odwagę i konsekwencję.

lena