Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraża stanowczy protest i oburzenie przeciwko szkalowaniu Jana Pawła II

Robert Szulc
Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski
Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Fot. NAC
Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraża stanowczy protest i oburzenie przeciwko działaniom mającym na celu szkalowanie pamięci świętego Jana Pawła II, wielkiego Polaka i wielkiego autorytetu moralnego dla milionów ludzi na całym świecie - napisał w oświadczeniu zarząd SDP.

Oświadczenie zarząd zamieścił na stronie internetowej SDP.

"Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraża stanowczy protest i oburzenie przeciwko działaniom mającym na celu szkalowanie pamięci świętego Jana Pawła II, wielkiego Polaka i wielkiego autorytetu moralnego dla milionów ludzi na całym świecie. Jest dla nas rzeczą wyjątkowo przykrą i oburzającą, iż narzędziem, jakim posłużyły się środowiska i osoby pragnące zniszczyć dziedzictwo najwybitniejszego Polaka w dziejach naszego kraju, stały się środki masowego komunikowania rozpowszechniane na terenie Polski" - czytamy w oświadczeniu".

"W książce +Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział+ autorstwa holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka wydanej przez Agorę oraz w wyprodukowanym i wyemitowanym przez telewizję TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego +Franciszkańska 3+ autorzy usiłują dowieść, iż Jan Paweł II już od czasów, kiedy był metropolitą krakowskim, tuszował pedofilię wśród księży i taką linię zachował podczas całego pontyfikatu. Autorów tych publikacji cechuje brak warsztatu historycznego i całkowity brak krytycyzmu wobec źródeł wytworzonych przez komunistyczną SB i co szczególnie bulwersujące, całkowita pomijanie tego, iż to właśnie Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który rozpoczął systemową walkę z seksualnymi nadużyciami duchownych, i to w skali całego świata" - piszą autorzy oświadczenia.

"Zniekształcanie, przeinaczanie faktów, oszczerstwa, pomówienia, zniesławienia i bezpodstawne oskarżenia to najcięższe przewinienia zawodowe w dziennikarstwie, piętnowane we wszystkich dziennikarskich kodeksach etycznych, w tym w najpowszechniejszej na świecie Międzynarodowej Karcie Etyki Dziennikarskiej przyjętej przez Międzynarodową Federację Dziennikarzy (IFJ) już w 1954 r., a te wszystkie dziennikarskie wykroczenia możemy odnaleźć we wspomnianych publikacjach o Papieżu – Polaku. Dlatego apelujemy do wszystkich dziennikarzy, by nie ulegali tym manipulacjom i insynuacjom, by przedstawiali dziedzictwo Jana Pawła II rzetelne i uczciwe, oraz by mieli odwagę i byli gotowi do obrony Jego dobrego imienia w Polsce i na świecie" - kończą dziennikarze swoje stanowisko.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawid
Kościelna ręka rękę myje, tak było od 1700 lat. Nikt nie robi we własne gniazdo, tak samo tuszuje się te sprawy u Świadków Jehowy. Do póki sekty będą rządzić wiernymi, do puty ukrywane będą przestępstwa religijne. Najlepiej nie słuchać nawiedzonych polityków i klechistanu, lecz mieć własne zdanie.
H
Hans von Schwinke
stowarzyszenie bencwalow ("dziennikarze") ktorzy ZAWSZE byli wierni ekipie przy korycie teraz podskakuje w nadzei na piniadze od episkopatu?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl