Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej w poniedziałek 12 lutego odbyły się zorganizowane przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego obchody 73 rocznicy wyzwolenia Bielska i Białej spod okupacji hitlerowskiej. Na cmentarzu tym pochowanych jest ok. 10,6 tys. żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas tych walk.
- Dbając o pamięć historyczną tego okresu wyrażamy nadzieję, że również groby polskich żołnierzy rozsiane po całym świecie będą właściwe utrzymane i będą palone na nich znicze - argumentował ppłk Tadeusz Herma, prezes rejonowego zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
W spotkaniu wziął udział konsul generalny Federacji Rosyjskiej Aleksandr Minin. W swoim przemówieniu podziękował za troskę, jaką otoczone są pomnik i cmentarz i odniósł się do tego, jak przedstawiani są obecnie żołnierze radzieccy. Powiedział, że leżą w przesiąkniętej swą krwią ziemi i nie wiedzą, że prowadzi się wobec nich „prawdziwą nagonkę”.
- Okazuje się otóż, że nie byli wyzwolicielami, bo wyzwolenia nie było, bo nastąpiła „nowa okupacja”. Coraz częściej ukazują się w polskich mediach różnego rodzaju obrzydliwe materiały paszkwilantów od historii, z których wynika, że „nowy okupant” był nawet okrutniejszy od poprzedniego! Więc teraz, w ich rozumieniu, to usprawiedliwia niszczenie pomników, wymazywanie lub przeformowanie ludzkiej pamięci! I dokąd ta droga nas zaprowadzi? – podkreślał.
W uroczystościach na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej wzięło udział kilkadziesiąt osób, były poczty sztandarowe oraz młodzież z bielskich szkół średnich.
Cmentarz żołnierzy radzieckich powstał w 1948 r. na placu św. Mikołaja, naprzeciwko bielskiej katedry. Pochowano na nim 28 oficerów oraz 10634 podoficerów poległych w walkach z niemieckimi oddziałami na Podbeskidziu i Górnym Śląsku od stycznia do maja 1945 r. Nieopodal niego odsłonięto w 1949 r. pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w kształcie obelisku wzniesionego na podwyższeniu (został usunięty w latach 90. XX wieku). W 1968 r. cmentarz został przeniesiony poza centrum miasta. Dziś znajduje się przy ul. Lwowskiej. Postawiono tam około 300 kamiennych nagrobków, 21 zbiorowych mogił oraz Pomnik Bohaterów Armii Sowieckiej w kształcie żołnierza idącego w szyku bojowym w kierunku miasta.
Przez lata w uroczystościach na tym cmentarzu brał udział nieżyjący już ks. Józef Sanak, kapelan podbeskidzkiej "Solidarności", więzień polityczny w okresie stalinowskim, który modlił się za poległych żołnierzy radzieckich. W przeszłości w wydarzeniu brali także udział przedstawiciele władz Bielska-Białej.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ