Kontrowersyjny projekt nowej ustawy o służbie zagranicznej trafił do Senatu

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
W środę w Senacie odbywa się dyskusja na temat planów dotyczących zmian w służbie dyplomatycznej.

Rządowy projekt ustawy prezentowanej w czasie prac parlamentarnych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych od początku budził sporo kontrowersji. Przegłosowane wcześniej w Sejmie zmiany krytykują m.in. byli polscy dyplomaci zrzeszeni w Konferencji Ambasadorów RP.

- Chodzi o zmiany kadrowe i traktowanie MSZ jako instrumentu do karania bądź nagradzania posłusznych i lojalnych współpracowników. To widać gołym okiem. Zapowiadanie, że polska dyplomacja będzie się mogła mierzyć z obecnymi wyzwaniami dzięki planowanym zmianom jest bałamutne. - mówił w wywiadzie dla Polskatimes.pl były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf.

Jak deklarują autorzy projektu, celem ustawy jest m.in utworzenie nowego stanowiska Szefa Służby Zagranicznej, który miałby nadawać stopnie dyplomatyczne, kierować Akademią Dyplomatyczną i nadzorować wykorzystanie środków finansowych na wynagrodzenie członków służby zagranicznej.

- W momencie, gdy służba dyplomatyczna profesjonalizuje się na całym świecie konieczne jest wprowadzenie podziału między dwoma jej aspektami, dyplomatyczną oraz stricte polityczną. - uzasadniał w środę w Senacie podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. - Klarowne rozdzielenie czynnika demokratycznego od urzędniczego to esencja tej ustawy

Jak wskazywali politycy opozycji, ustawa niesie ze sobą jednak także praktyczne zagrożenia dla członków służby dyplomatycznej związane m.in. z możliwością odwołania dyplomaty ze względu na łdlugotrwałe zwolnienie zdrowotne, co ma obejmować także urlopy macierzyńskie.

- Ta ustawa jest tragicznie zła i niechlujna, co pokazuje brak rozdziału trzeciego, rozpatrując ją w trybie ekstraordynaryjnym w tempie kilku dni zawarto w niej tylko rozdział drugi i rozdział czwarty . - podkreślił senator Koalicji Obywatelskiej, były ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki.

Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej wniosła wcześniej o odrzucenie projektu ustawy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl