Koparki kryptowalut w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego
W siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie odkryto nietypowe urządzenia. Okazało się, że są to komputery o dużej mocy obliczeniowej. Komputery te były wykorzystywane w obrocie kryptowalutami. Były w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej. Śledztwo już wszczęła prokuratura, a o zdarzeniu powiadomiono też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Koparki do kryptowalut zauważono na przełomie sierpnia i września. Znajdowały się w kanale wentylacyjnym na ostatnim piętrze budynku. Odkryto także podzespoły w podłodze technicznej w innej części sądu, w pobliżu urządzeń zasilających. Sędzia Sylwester Marciniak potwierdził odkrycie na piśmie i wysłał odpowiedź portalowi tvn.warszawa, który jako pierwszy o tym napisał.
O fakcie instalacji urządzeń wśród infrastruktury technicznej sądu powiadomieni zostali funkcjonariusze policji. Podjęli oni odpowiednie czynności w sprawie, w tym zdemontowali i zabezpieczyli ujawniony sprzęt elektroniczny – tak brzmi odpowiedź sędziego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Komputery miały osobne połączenia z siecią. Dane na szczęście nie ucierpiały
Zabezpieczone komputery posiadały modemy do łączenia z internetem. Wszystko wskazuje na to, że urządzenia nie były podpięte do sieci dostępnej w budynku sądu. Z odpowiedzi sędziego Sylwestra Marciniaka wynika, że afera nie wywołała skutków, które zagroziłoby bezpieczeństwu danych przechowywanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. O zdarzeniu została powiadomiona również Agencja Bezpieczeństwa Wewnęrznego. Dochodzenie nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ.
Postępowanie zostało wszczęte z art. 278 par. 5 Kodeksu karnego, czyli w sprawie kradzieży energii elektrycznej. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nie przedstawiono nikomu zarzutów – poinformował tvn.warszawa prokurator Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia. Prokuratura już powołała biegłych z zakresu informatyki, elektryki oraz poboru mocy celem ustalenia ilości pobranej energii elektrycznej i w efekcie jej wartości.
Źródło: