Najpierw było ściganie koronawirusa. Kiedy zapędzono go do kąta, ruszono do ożywienia życia, w tym gasnącej gospodarki.
Tak robią na naszym kontynencie między innymi Austria, Dania, Norwegia i Czechy. Oczy wielu są zwrócone na kolosa gospodarczego Europy Niemcy. Co zrobi Angela Merkel?
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:
- Zagadka Ferrera Erbognone. Miasteczko oparło się epidemii
- Jak długo potrwa epidemia? Noblista daje światu nadzieję
- Szwecja walczy z wirusem bez ograniczeń. Skutecznie?
- Wojna Chin z USA o to, kto wywołał pandemię koronawirusa
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
Na razie nie ma mowy o znoszeniu restrykcji i ograniczeń, popłynęła za to rzeka pieniędzy dla biznesu, by podtrzymać go przy życiu.
Austria jako pierwsza ogłosiła, że stopniowo złagodzi istniejące ograniczenia w zwalczaniu koronawirusa i to już od 14 kwietnia..
Austriacki kanclerz Sebastian Kurz zaskoczył wszystkich, ogłaszając na konferencji plan znoszenia zakazów, który zostanie wdrożony w przyszłym tygodniu.
Od przyszłego wtorku Austriacy znów będą mogli robić zakupy nie tylko w sklepach spożywczych. Zostaną bowiem otwarte małe sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 metrów kwadratowych, sklepy dla majsterkowiczów i centra ogrodnicze.
Jednak będą w nich ograniczenia,jeśli chodzi liczbę klientów, obowiązek noszenia maseczek i i zachowanie bezpiecznej odległości od siebie.
Na początku maja wszystkie inne sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne będą znów otwarte, na tych samych warunkach. Potem przyjdzie czas na wznowienie prac hoteli, następnie kawiarniami i barów, bo w tych ostatnich trudniej przestrzegać zalecane odległości między ludźmi.
NASZE WYWIADY:
- Bartosiak: Koniec globalizacji. Europa teraz przegrywa
- Politolog: Kaczyński zachowuje się jak pasażer z Titanica
- Prof. Staniszkis: Świat stał się przesączony strachem
- Ludwik Dorn: W Polakach narasta pierwotny lęk
- Severski: Koronawirus uderzył w serce naszych ideałów
- Czy pandemia zakończy świat, jaki znaliśmy do tej pory?
Jeśli zaś chodzi o szkoły, to będą one otwierane w kilku etapach: najpierw podstawowe, a następnie średnie. Jeśli jednak okazałoby się, że liczba zakażeń wzrośnie, drugi etap byłby odroczony, a pierwszy zmodyfikowany.
Bardzo uważnie działaniom Austrii przygląda się Belgia. Według badania epidemiolog z uniwersytetu w belgijskim Leuven, Annemie Vandamme, przeprowadzonego przez Het Laatste Nieuws, austriacki plan ma sens.
Jednak ekspert uważa, że poszczególne etapy zbyt szybko następują po sobie.- Sądzę więc, że rozsądniej byłoby odczekać od trzech do czterech tygodni między każdą fazą, aby mieć pewność, że poprzednie działanie nie doprowadziło do rozprzestrzeniania się wirusa.
Nic dziwnego, że Austria jako pierwsza rusza ze znoszeniem blokad, bo kraj ten został stolsunkowo oszczędzony od koronawirusa. 9-milionowy kraj zarejestrował do tej pory tylko ponad 12 tys. zakażeń. W Belgii, gdzie mieszka 11 mln ludzi, jest ponad 20 tys. zakażonych.
Austria przeprowadza prawie dwa razy więcej niż Belgia, a liczba zgonów wynosi w Austrii ponad 200, w Belgii ponad 1600.
Jak wytłumaczyć taką różnicę, skoro epidemia zawitała do nich w jednym czasie? Mała gęstość zaludnienia może być na korzyść Austrii - mówi Annemie Vandamme. W Austrii ludność jest bardziej rozproszona, a kraj jest przedzielony górami. Belgia zaś jest dużym miastem.
Za znoszenie blokad bierze się też mała, ale bardzo bogata Norwegia. Ograniczenia jaki wprowadzono 13 marca będą niebawem poluzowane.
Tuż po świętach wracają do zwykłych zajęć (planowane zabiegi, wizyty) szpitale.
Planuje się od 20 kwietnia otworzyć przedszkola. Personel dostanie wytyczne, jak pracować, by zminimalizować ryzyko zarażeń.
Można będzie już wtedy wyjeżdżać do domków letniskowych, choć aktualny jest apel władz, by jednak lepiej pozostawać w domach.
Podobny apel odnosi się do tych, którzy mogą wykonywać pracę z domu.
27 kwietnia wznowią zajęcia szkoły podstawowe ( tylko klasy 1-4 i świetlice szkolne (w tym samym przedziale).
W tym samym czasie ruszą najstarsze klasy licealne, tylko jednak dla tych, którzy po wakacjach mają odbywać praktyki
(a więc nie ci, którzy planują iść na na studia) Otworzy się też wybrane szkoły wyższe. Które? Decyzja należy do władz tych szkół.
ZOBACZ TEŻ:
Od 27 kwietnia wznowią też pracę fizjoterapeuci, psychologowie, fryzjerzy i pokrewne zawody. Mysli się o zasadach, które zabezpieczałyby przez groźba zakażeń.
Nadal jednak, co najmniej do połowy maja, nie będzie imprez sportowych, ani kulturalnych, jeśli nie dają gwarancji zachowanie bezpiecznej odległości między uczestnikami.
Do podobnych działań sposobi się mała Dania. Od 15 kwietnia mają być otwarte przedszkola i szkoły podstawowe. Warunek? Liczba zakażeń nie może wzrosnąć.
Premier Mette Frederiksen zapowiada też rozpoczęcie rozmów z liderami biznesu na temat stopniowego przenoszenia pracowników z powrotem do biur.
Premiera powiedziała: sprawy Danii zmierzają we właściwym kierunku, ale pewne ograniczenia będą obowiązywać przez wiele miesięcy.
- Udało nam się uniknąć nieszczęścia, które spotkało wiele innych krajów – mówiła Frederiksen. -Jedynym powodem tego jest to, że działaliśmy wcześniej, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.
Dlatego krzywa zachorowań i zgonów spłaszczyła się, epidemia jest pod kontrolą, a śmiertelność jest coraz mniejsza.
Przekaz tych trzech krajów jest jasny: "otwierania" kraju będzie powolne, skutki bacznie analizowane i jeśli tylko sytuacja zmieni się na niekorzyść, restrykcje natychmiast wrócą.
Przywódcy tych krajów, podobnie jak Czech są przekonani, że ich działania mają sens, nie narażają życia i zdrowia ludzkiego, pozwolą za to na ożywienie gospodarki.
EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:
Podobnie jak w Danii, Norwegii i Austrii, również w Czechach jest coraz mniej zakażonych koronawirusem, i coraz więcej wyleczonych.
Dlatego do otwartych sklepów spożywczych i aptek dołączą niebawem sklepy z materiałami budowlani i papiernicze. Właściciele każdej z tych placówek dostaną odpowiednią instrukcje, co robić, by nie narażać na ryzyko zakażenia koronawirusem klientów.
Zaraz po świętach planowane jest też, w ograniczonym zakresie, wznowienie samolotowych rejsów.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?