Michael Levitt, laureat nagrody Nobla i biofizyk z uniwersytetu Stanforda, jako pierwszy przewidział, kiedy Chiny przejdą najgorszy moment epidemii koronawirusa. Teraz przewiduje podobny efekt w USA i na świecie.
Gdy wielu epidemiologów ostrzega przed miesiącami, a nawet latami walki z zarazą, przed zakłóceniami społecznymi i milionami zgonów, Levitt twierdzi, że dane nie uzasadniają takiego scenariusza - szczególnie na obszarach, na których są możliwości ograniczania kontaktów między ludźmi. - Musimy tylko opanować panikę – dodaje naukowiec.
Levitt zauważył w Chinach, że 31 stycznia doszło do 46 nowych zgonów z powodu koronawirusa w porównaniu do 42 zgonów poprzedniego dnia. Ale choć liczba codziennych zgonów rosła, to tempo wzrostu zaczęło się zmniejszać.
Jego zdaniem fakt, że nowe przypadki zakażeń były identyfikowane wolniej, był bardziej wymowny niż sama liczba nowych zakażeń. Był to wczesny znak, że trend epidemii uległ zmianie.
- To sugerowało, że tempo wzrostu liczby zgonów jeszcze bardziej zwolni w następnym tygodniu - Levitt napisał w raporcie, który wysłał do znajomych 1 lutego. Potem był on udostępniany w chińskich mediach społecznościowych. I wkrótce, jak przewidywał, liczba zgonów zaczęła się zmniejszać każdego dnia.
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:
- Zakażenie nowym wirusem. Chiny uspokajają i mają szczepionkę
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Dzieci tajnymi nosicielami koronawirusa?
- Chiny: zniszczą górę banknotów, by powstrzymać koronawirusa
- Ile prawdy jest w teoriach spiskowych nt. koronawirusa?
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
Trzy tygodnie później Levitt powiedział China Daily News, że tempo wzrostu zakażeń wirusem osiągnęło najwyższy poziom. Przewidział też, że liczba przypadków COVID-19 w Chinach zakończy się na poziomie ok. 80 tysięcy zakażeń, przy ok. 3250 zgonach.
Ta prognoza okazała się niezwykle dokładna: do 16 marca Chiny odnotowały 80 298 przypadków zakażeń i 3 245 zgonów - w kraju liczącym 1,4 mld ludzi, w którym co roku umiera ok. 10 milionów osób.
EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:
Teraz liczba nowo diagnozowanych pacjentów spadła do 25 dziennie, od środy nie odnotowano przypadków rozprzestrzeniania się wirusa w tej społeczności. Jeśli do takich dochodzi, to są nimi ludzie, którzy wracają do Chin.
Levitt, który w 2013 roku dostał nagrodę Nobla z chemii za opracowanie złożonych modeli układów chemicznych, widzi podobne punkty zwrotne w innych krajach, nawet tych, które nie wprowadziły tak drakońskich środków izolacji, jakie zrobiły Chiny.
ZOBACZ TEŻ:
Ten naukowiec analizował dane z 78 krajów, które zgłaszały ponad 50 nowych przypadków COVID-19 każdego dnia i dostrzega „oznaki powrotu do zdrowia” w wielu z nich.
Nie koncentruje się na całkowitej liczbie zakażeń, ale na liczbie nowych przypadków wykrywanych każdego dnia - a zwłaszcza na zmianie tej liczby z dnia na dzień.
W Korei Południowej nowo potwierdzone przypadki dodaje się każdego dnia do ogólnej sumy zakażeń w kraju, ale dzienna dynamika spadła w ostatnich tygodniach. To sugeruje, że epidemia się kończy.
Chiny muszą teraz walczyć o powstrzymanie nowych fal zakażeń z miejsc, w których wirus rozprzestrzenia się poza kontrolą. Z tym problemem będą musiały się zmierzyć również inne kraje.
WYWIADY
- Czy pandemia zakończy świat, jaki znaliśmy do tej pory?
- Jak radzić sobie w czasach epidemii koronawirusa?
- Prof. Gut: Musimy wychwycić wszystkie osoby z wirusem
- Epidemia koronawirusa wzmacnia Andrzeja Dudę
- Z powodu koronawirusa świat może się po prostu zatrzymać
- Wszyscy, którzy spotkają się z koronawirusem, łapią go
Nicholas Reich, naukowiec z University of Massachusetts Amherst, powiedział, że analiza daje wiele do myślenia. - Czas pokaże, czy przewidywania Levitta są prawidłowe - powiedział Reich.
Wspomniany Levitt obwinia media za wywoływanie paniki, skupiając się informowaniu o ciągłym wzroście ogólnej liczby zakażeń i opisach celebrytów, którzy zarażają się wirusem.
Dr Loren Miller, lekarz i badacz chorób zakaźnych w Lundquist Institute for Biomedical Innovation at Harbor-UCLA Medical Center, mówi, że przedwczesne jest wyciąganie jakichkolwiek wniosków - różowych lub ponurych - na temat przebiegu pandemii.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?