FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?
Aktualnie jednym z głównych objawów świadczącym o zakażeniu koronawirusem jest utrata węchu i smaku. Do lekarzy w ostatnim czasie zgłasza się coraz więcej pacjentów, którzy mimo iż pokonali infekcję SARS-CoV-2 nadal zmagają się z takimi dolegliwościami.
Na nowe powikłania związane z przechorowaniem COVID-19 zwrócił uwagę już jakiś czas temu profesor Nirmal Kumar, szef Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów.
Naukowiec zauważył, że wśród tysięcy pacjentów, których leczył z powodu powikłań po zakażeniu SARS-CoV-2, niektórzy wykazywali objawy zaburzeń powonienia polegających na odczuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Niektórzy z jego podopiecznych mylili smaki, lub w ogóle ich nie rozpoznawali.
Część ozdrowieńców narzeka, że mimo iż nie palą odczuwają zapach dymu papierosowego. Innym zaś wdaje się, że woda z kranu ma nieprzyjemny zapach lub czują zgniliznę.
Zaburzenie to określa się mianem parosmii (oznacza zniekształcenie wrażeń węchowych). Może też dojść, choć dzieje się to znacznie rzadziej, do fantosmii, czyli omamów węchowych (pacjent odczuwa zapachy, które w rzeczywistości nie istnieją).
Według prof. Kumara halucynacje węchowe występujące u pacjentów są "naprawdę niepokojące oraz mają ogromny wpływ na jakość życia ozdrowieńców". Naukowcy informują, że niepożądany efekt uboczny zakażenia SARS-CoV-2 znacznie częściej występuje u osób młodych i pracowników służby zdrowia niż u innych pacjentów.
Jak to możliwe?
- Wirus ma wpływ na nerwy w głowie, a w szczególności nerwy kontrolujące zmysł węchu. Prawdopodobnie wpływa też na inne nerwy i, jak sądzimy, na neuroprzekaźniki - mechanizmy wysyłające wiadomości do mózgu - tłumaczy profesor Nirmal Kumar,
Urojenia węchowe, na które skarżą się się ozdrowieńcy z czasem znikają, gdy nerwy się obudują. Nie wiadomo jednak, ile to potrwa.
Dzięki aplikacji "COVID Symptom Study" naukowcy wysnuli wnioski, że około 10 proc. osób które chorowały na COVID-19 nadal zmagają się ze skutkami choroby, mimo że od ich wyzdrowienia upłynęły co najmniej trzy tygodnie (czasem nawet więcej).
Na jakie halucynacje węchowe skarżą się pacjenci? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
