Europa zaostrza środki bezpieczeństwa w obliczu gwałtownego wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem. W najgorszej sytuacji są w tej chwili, jak się wydaje, Czechy oraz Holandia. Te pierwsze na trzy tygodnie zamykają częściowo szkoły, bary i kluby, a publiczne spożywanie alkoholu będzie zabronione. Holandia też ogłasza częściową blokadę, a maski stały się obowiązkowe w publicznych pomieszczeniach zamkniętych.
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:
- Koronawirus może wywołać u dzieci uszkodzenie mózgu
- Szok w Boliwii: Śmierć na żywo w telewizji
- Szwecja: staruszkom z koronawirusem dają "koktajl śmierci"?
- Zagadka Ferrera Erbognone. Miasteczko oparło się epidemii
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
W wielu innych europejskich krajach szybko rośnie liczba przyjęć do szpitali. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w tej chwili w Czechach. Szkoły, bary i kluby będą zamknięte do 3 listopada, a restauracje ograniczą pracę do dostaw i dań na wynos, do godz. 20:00. Kraj ten ma najwyższy wskaźnik nowych zakażeń w regionie na 100 tys. osób. Akademiki też tymczasowo zamknięto, a wszystkie lekcje będą kontynuowane w domu przez Internet. Przedszkola pozostaną otwarte, a dzieciom pracowników intensywnej opieki zostaną zapewnione specjalne świadczenia.
Maski, które trzeba nosić w sklepach i środkach transportu publicznego, będą też obowiązywały na przystankach tramwajowych i na peronach kolejowych. Maksymalna liczba osób gromadzących się, zarówno w pomieszczeniach, jak i na wewnątrz, będzie wynosić sześć. Od 1 marca, kiedy stwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa, zaraza zabiła w Czechach ponad 1100 osób. Teraz notuje się po 7-8 tys. nowych zakażeń dziennie.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): liczba potwierdzonych nowych przypadków Covid w Czechach w ciągu ostatnich 14 dni wyniosła 55 538 - więcej niż 42 032 w sąsiednich Niemczech, których populacja jest ośmiokrotnie większa. W marcu Republika Czeska wprowadziła ścisłą blokadę, zamykając granice i wprowadzając obowiązek noszenia masek.
Pod koniec czerwca jednak ograniczenia zniesiono, a na moście Karola w Pradze odbyła się ogromna kolacja, aby uczcić... koniec kryzysu koronawirusa.
EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:
Teraz liczba nowych zakażeń rośnie w tym kraju szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie. Minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek wzywał do całkowitej blokady. Zamiast tego jest „miękka blokada” i zdaniem ministra mogą się niebawem pojawić „ruchome kostnice na parkingach”. Premier Andrej Babis, oskarżony o sprzeciw wobec ostrzejszych środków we wrześniu zapytany, czy teraz czuje się odpowiedzialny za obecną sytuację, odparł: Nie. I dodał: Moje sumienie jest czyste.
Na cztery tygodnie zamyka się od środy w nocy częściowo Holandia. Chodzi o bary, restauracje i kawiarnie z konopiami indyjskimi. Dozwolone będą tylko usługi na wynos. Sklepy spożywcze mają zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 20:00. - To boli, ale to jedyny sposób na powstrzymanie zarazy, musimy być bardziej rygorystyczni - mówił premier Mark Rutte. Nie będzie żadnych zmian w działalności szkół. Ludzie są proszeni o pracę z domu i korzystanie z transportu publicznego tylko w szczególnych sytuacjach.
Liczba zakażeń w kraju wzrosła o 60 proc., tygodniowo notuje się po 44 tysiące nowych przypadków infekcji. Rutte ostrzegł, że 75 proc. regularnej opieki szpitalnej trzeba będzie odwołać, gdyby liczba zakażeń nadal będzie w takim tempie rosła. We wtorek padł w Holandii dzienny rekord nowych zakażeń - 7400.
CZYTAJ WIĘCEJ O SZCZEPIONCE I LECZENIU KORONAWIRUSA:
- Rosja: nauczyciele boją się szczepionki na COVID-19, bo ta nie przeszła testów
- Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa tylko dla elit
- Zarażą ochotników wirusem, by badać skuteczność szczepionek!
- USA: Producent dał cenę. Kilka tys. złotych za lek na wirusa
- Bill Gates zapłaci za zrobienie szczepionki na koronawirusa
- Trump chciał kupić na wyłączność szczepionkę na koronawirusa
Nowe włoskie przepisy zakazują wycieczek szkolnych i amatorskich sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna w parku. Prywatne imprezy są zakazane, a Włochom zaleca się ograniczenie wizyt domowych do sześciu osób.
Rosja zgłosiła rekordową liczbę przypadków codziennych - prawie 14 tysięcy - i zgonów, 244, ale władze stwierdziły, że nie planują nałożyć blokad w całym kraju.
