Koronawirus w Polsce: Czego nie można robić do 11 kwietnia 2020 r.? Co można robić? Zakazy w pytaniach i odpowiedziach [Q&A]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus w Polsce: Czego nie można robić do 11 kwietnia 2020 r.? Zakazy w pytaniach i odpowiedziach [Q&A]
Koronawirus w Polsce: Czego nie można robić do 11 kwietnia 2020 r.? Zakazy w pytaniach i odpowiedziach [Q&A] Przemyslaw Swiderski
Do 11 kwietnia 2020 r. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać w Polsce poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Przeczytaj, w jakich przypadkach taki zakaz nie obowiązuje. Zakazy i nakazy w pytaniach i odpowiedziach.

Zakaz nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Jak odróżnić koronawirusa COVID-19 od grypy i przeziębienia?

Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?
Do soboty 11 kwietnia 2020 r.

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?
W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?
Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Nasz raport minuta po minucie na żywo o najnowszych informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Co ze zgromadzeniami publicznymi?
Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?
To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?
W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Czy mogę biegać?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
UWAGA: Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja to mam pytanie, co robią ci wszyscy emeryci na ulicach miasta ? Czy to jest odpowiednie monitorowanie miasta przez władzę i respektowanie przepisów ? Ludzie jest zakaz wychodzenia z domów a pełno osób się kręci po mieście- ja się pytam gdzie rozum macie

G
Gość
27 marca, 8:29, Cyklon-B:

Sytuacja jest poważna nieformalne struktury psydowskie i hazarskie głównie przybyłe za komuny z ZSRR wykorzystują sytuację i likwidują co słabszych Polaków a także robią selekcję wśród swoich można stracić życie, pieniądze a rodzina mieszkanie które potem posłuży do namnażania się wspomnianych pasożytów społecznych.

A z tobą jest wszystko w porządku ? Masz wszystkich w domu ? Ten wpis jest karygodny.

W
Wokulski

To dobrze że posłowie zostaną w domu, będzie mniej histerycznych spektakli. Kidawo i Budko pozwól żyć innym posłom i ich rodzinom.

G
Gość
25 marca, 15:18, WaliKonik:

A czy wolno się masturbować?

Tak. Ty po czaszce ,bo pusta.

L
Levy

Twórcy tych zakazów sami nie wiedzą co mieli na myśli. Heh jednorazowe bieganie czy jazda na rowerze a jak bede jezdzil dwa raz w polach bez obecności człowieka to co mandat. Mistrzowska jest również ostatnia wypowiedz oszołoma Min.Zdr. ze rowerem ok ale motorem juz nie bo to nie jest rekreacja heh. No padłem stwierdzam że wystarczy szkoła podstawowa żeby zostać ministrem.

G
Gość
26 marca, 10:46, Gość:

A co ze sklepami odzieżowymi w Ostrowie, które są otwarte.Mogą być? Tragedia!

Mogą. Kupuj nie narzekaj.

V
Vizir
26 marca, 10:52, Gość:

Czy można pranie wieszać na podwórko

Nie, bo ratuszowe gołębie zafajdają?

G
Gość

Czy można pranie wieszać na podwórko

G
Gość

A co ze sklepami odzieżowymi w Ostrowie, które są otwarte.Mogą być? Tragedia!

G
Gość

Bez całkowitej izolacji na 2-3 tyg. g..z tego będzie.

Nie wyciąga się wniosków z Włoch.

Za dużo ludzi się przemieszcza i pracuje=kontaktuje.

Źle się to skończy.

Chyba, że tworzymy fikcję, że wszystko opanowane.

Obecnie kontrolę ma nad nami COVID-19.

S
Sajmon
25 marca, 14:44, Andy:

Modelowy przykład skrajnie nieprzemyślanego i bezmyślnego rozporządzenia. Polecam artykuł Łukasza Warzechy na ten temat:

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/koronawirus-w-polsce-lukasz-warzecha-o-nowych-ograniczeniach-w-kraju-opinia/xb4qqgq

25 marca, 14:52, Gość:

To daj przykład lepszego rozporządzenia. Krytyk i eunuch z jednej są parafii każdy wie jak ale żaden nie potrafi.

25 marca, 16:38, Andy:

Zamiast kłapać wyświechtane frazesy po prostu przeczytaj sobie tekst Warzechy, który celnie wypunktował absurdy rozporządzenia, a także częściowo dał przykład jak takie rozporządzenie powinno wyglądać.

Red. Warzecha to powinien premierem, prezydentem a nawet sejmem razem zostać. Wszystko wie, na wszystkim się zna. Przy nim nic nam by ten wirus nie zrobił. Jestem tego pewien.

G
Gość
25 marca, 21:25, Gość:

Wytlumaczcie mie jedna sprawe;u nas zarazen 1051,u Czechow 1300.U nas zmarlo 14 osob,u Czechow-2..?

25 marca, 21:28, Gość:

glupie pytanie.czesi przygotowywali sie od dawna.u nas rzad w tym czasie smigal na nartach za granica.w czechach nie wolno wyjsc na ulice bez maseczki;u nas prawie zakazuja,bo niepotrzebne.rozumiesz?

No i Czesi leczą, u nas jak kogoś podepną pod respirator, już z tego nie wychodzi:(

Nasz rząd grzebie w statystykach, skoro ktoś umiera będąc zarażony koronawirusem, dlaczego podpinają pod sepsę, niewydolność krążeniowo-oddechową i inne.

Czesi nie hołdowali rozdawnictwu, dziś stać ich na testy, na środki ochrony, na pomoc gospodarce.

G
Gość
25 marca, 15:29, Gość:

Dajcie przykład, w jakich okolicznościach nie wolno wyjść z domu. Przecież każde wyjście jest realizacją jakiejś potrzeby.

Możesz wyjść za potrzebą , jeżeli nie masz u siebie ubikacji lub wychodka.

G
Gość
25 marca, 18:26, Gość:

Władze Koszalina kupią 100 tysięcy maseczek ochronnych. Mają trafić do mieszkańców Koszalina. - Przede wszystkim do osób starszych, bo są najbardziej narażone.

A może by tak w Rzeszowie...

25 marca, 20:42, Gość:

A może by tak rząd coś zrobił?

Zrobił !!!! URM wykupił cały papier toaletowy , bo mają w nierządzie sraczkę.

a
adam
25 marca, 21:25, Gość:

Wytlumaczcie mie jedna sprawe;u nas zarazen 1051,u Czechow 1300.U nas zmarlo 14 osob,u Czechow-2..?

26 marca, 6:57, adam:

C,Polska 38,5zechy 10,6 miliona ludzi.I niestety najgorsze przed nami.

przepraszam cos mi ucieło.Czechy 10,6 miliona ,Polska3,5

Wróć na i.pl Portal i.pl