Od ponad miesiąca krakowianie zastanawiali się, co się stało ze szkieletami odkrytymi na budowie przy ulicy Stradomskiej. W środę (23 maja) wieczorem inwestor przyznał, że odkopano 1609 szczątków i zostały już pochowane. Sprawę zamierza wyjaśnić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Szczątki w ubiegły piątek zostały przewiezione i pochowane w krypcie w kaplicy cmentarnej w Raciborsku - wyjaśnia Marcin Kaznowski z firmy Angel Poland, która jest inwestorem budowy hotelu z apartamentowcem przy ul. Stradomskiej.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia zaczęły się tam prace archeologiczne. Na terenie, gdzie ma powstać budynek apartamentowy, pojawiły się namioty. Okoliczni mieszkańcy z okien zrobili zdjęcia wykopanych w tym miejscu szkieletów. Później przez kilka tygodni inwestor nie udzielał szczegółowych wyjaśnień w sprawie prowadzonych tam badań.
Wojewódzki konserwator zabytków mówił, że odkryto około tysiąca szkieletów. Od inwestora usłyszeliśmy też, że szkielety zostały złożone w jednym z budynków i są badane przez wyspecjalizowanego antropologa. Nie otrzymaliśmy zgody na wejście na teren budowy, by sprawdzić czy szczątki tam są i w jakich warunkach się je przechowuje.
Sprawą mocno byli zaniepokojeni okoliczni mieszkańcy i miejscy aktywiści. Apelowali o wstrzymanie prac. W środę (23 maja) przed południem otrzymaliśmy informację z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że dostrzegając zaniepokojenie mieszkańców Krakowa, podjęto postępowanie wyjaśniające.
Później spotkaliśmy się z przedstawicielami inwestora i dr hab. Anitą Szczepanek, która prowadzi badania antropologiczne. W końcu usłyszeliśmy wyjaśnienia i dowiedzieliśmy się, że... szkieletów już nie ma przy ul. Stradomskiej. Przedstawiciele inwestora wytłumaczyli, że porozumieli się z proboszczem parafii w Raciborsku, aby tam urządzić ponowny pogrzeb i szczątki pochować.
Prowadząca badania Anita Szczepanek z Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, przedstawiła zebraną dokumentację. Okazuje się, że w sumie odnaleziono 1609 szkieletów osób żyjących prawdopodobnie w okresie od XIV do XVII wieku. Zostały one pochowane na cmentarzu, jaki istniał przed wiekami przy przytułku dla zubożałej szlachty. Odnalezione kości należały głównie do mężczyzn, najczęściej w wieku 35-45 lat. Osoby na tym cmentarzu zostały pochowane w pięciu, a w niektórych miejscach w siedmiu warstwach. Zdarzały się pochówki grupowe, często chowano nie w trumnach, lecz zwłoki owinięte były całunem.
- Dotychczasowe badania kości potwierdzają chorobowe zmiany ciała. Ustaliliśmy już, że wiele z pochowanych osób ciężko chorowało. Rozpoznano chorych na syfilis - mówi dr hab. Anita Szczepanek. Informuje też, że wybrane kości zostały zabezpieczone i będą poddawane dalszym badaniom, także na uniwersytecie w Sztokholmie. Anita Szczepanek wraz z przedstawicielami inwestora wyjaśniła też, jak to się stało, że tak dużo szkieletów zostało wykopanych i wywiezionych w ciągu nieco ponad miesiąca.
- Zazwyczaj jest tak, że po odkopaniu kości wykonuje się ich rysunek. Takie badania trwają długo. W tym przypadku pod namiotem były odsłaniane poszczególne warstwy cmentarza, a następnie wykonywano dokumentację za pomocą skanera - mówi Anita Szczepanek.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kraków. Co się stało z tysiącem szkieletów? Tajemnicze badania pod Wawelem [ZDJĘCIA]
Inwestor tłumaczy też, że do tej pory nie ujawniano wszystkich faktów ze względu na szczególny charakter znaleziska. Zaznacza, że były kontrole na budowie, m.in. policji, nadzoru budowlanego i służb konserwatorskich.
Firma Angel Poland zamierza przy ul. Stradomskiej 12-14 zaadaptować zabytkową kamienicę na hotel, a na jej tyłach (w miejscu wyburzonego przedszkola) postawić apartamentowiec z podziemnym parkingiem na 150 miejsc. Ten obiekt powstanie w miejscu, gdzie przed wiekami istniał cmentarz.
Na terenie budowy wciąż trwają badania archeologiczne. Odkrywane są tam pozostałości po dawnym kościele św. Jadwigi (jego część wchodzi w skład kamienicy, która zmieni się w hotel) oraz klasztoru.
***
Kalendarium
Sierpień 2011
Rada Miasta Krakowa podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż gminnej kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14 wraz z sąsiadującym przedszkolem z ogrodem.
Czerwiec 2012
Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie likwidacji Samorządowego Przedszkola nr 114 przy ul. Stradomskiej 12a.
Grudzień 2013
Firma Angel Poland Group kupiła od miasta nieruchomość przy ul. Stradomskiej 12-14 za ok. 28 mln zł.
październik 2015
Urząd wydał ostateczną decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji przy ul. Stradomskiej 12-14.
Maj 2017
Urząd wydał zezwolenie na budowę hotelu i apartamentowca.
Listopad 2017
Rozpoczęła się budowa.
Luty 2018
Zaczął obowiązywać uchwalony przez Radę Miasta plan dla Stradomia.
ZOBACZ KONIECZNIE:
RAPORT
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
