„Kreatywne rozwiązanie” w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Szefa MSZ Radosława Sikorskiego zapytano, jak je sobie wyobraża

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Gazeta zauważyła, że podczas ostatniej wizyty w Berlinie szef polskiego MSZ zwrócił się do Annaleny Baerbock o znalezienie „kreatywnego rozwiązania” w sprawie zadośćuczynienia za straty wojenne.
Gazeta zauważyła, że podczas ostatniej wizyty w Berlinie szef polskiego MSZ zwrócił się do Annaleny Baerbock o znalezienie „kreatywnego rozwiązania” w sprawie zadośćuczynienia za straty wojenne. PAP/Albert Zawada
Podczas ostatniej wizyty w Berlinie szef MSZ Radosław Sikorski mówił, że zwróci się do swojej niemieckiej odpowiedniczki Annaleny Baerbock, o to, aby „rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia” za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej. W najnowszym wywiadzie szefa MSZ zapytano, jak wyobraża sobie to „kreatywne rozwiązanie”.

Spis treści

Jaka jest polityka zagraniczna rządu?

Minister spraw zagranicznych, został zapytany w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” o to, „czy Polska ma szanse wrócić do serca Europy”.

„Polityką naszego rządu jest zakończenie zimnej wojny zarówno z instytucjami Unii Europejskiej, jak i z naszym największym partnerem handlowym i ważnym sojusznikiem, jakim jest Republika Federalna Niemiec. Oczywiście, jak to między sąsiadami, nadal będą pewne sprawy do rozwiązania. Ukrainę wspieramy strategicznie, ale istnieją też problemy niższej rangi. I tak samo będzie z Niemcami. Nie we wszystkim się zgodzimy” – odpowiedział Radosław Sikorski.

„Jak mądrze powiedział kiedyś prezydent Lech Kaczyński: UE nie składa się z samych Polsk. Ale przy różnicach interesów i różnicach zdań można mieć normalne kanały rozmowy. Nie należy obrażać się nawzajem na użytek polityki wewnętrznej - my od tego odchodzimy” – dodał.

„Kreatywne rozwiązanie” w sprawie reparacji od Niemiec

Gazeta zauważyła, że podczas ostatniej wizyty w Berlinie szef polskiego MSZ zwrócił się do szefowej dyplomacji Niemiec Annaleny Baerbock o znalezienie „kreatywnego rozwiązania” w sprawie zadośćuczynienia za straty wojenne. Sikorskiego zapytano, jak zareagowała Baerbock.

Odpowiedział, że „zaskakująco pozytywnie”. „W przeszłości pani minister Baerbock wykazywała dużą wrażliwość na sprawę odpowiedzialności Niemiec za dziedzictwo historii. Przypomniała, że Niemcy podejmowali pewne działania w tym zakresie w innych krajach. Używając określenia »powojenne rekompensat« mówiła ogólnie o przygotowaniu pewnych rozwiązań” – dodał.

Radosława Sikorskiego zapytano, jak wyobraża sobie takie „kreatywne rozwiązanie”.

„Poczekajmy na niemieckie propozycje, wtedy będziemy mogli mówić, czym są owe »kreatywne rozwiązania«. Dla mnie najważniejsze było to, że rozpoczęliśmy dialog. Do tej pory mieliśmy monolog ze strony polskiej, domagającej się reparacji wojennych - co jest ściśle określonym prawnym terminem, z gotową wyliczoną kwotą i niemiecką odpowiedzią:»Z punktu widzenia rządu federalnego sprawa została zamknięta«” – powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że „jedynym niepodważalnym faktem jest to, że po II wojnie światowej nie otrzymaliśmy reparacji, bo Rosjanie, z których puli mieliśmy je otrzymać, je ukradli”. „Wobec Niemiec stosowano dziwną taktykę, bo w nocie z 2022 roku przekazanej przez ministra Raua słowo »reparacje« się nie pojawiło. Natomiast na użytek opinii publicznej bez przerwy mówiono o dziejowej konieczności wyegzekwowania reparacji. Uczyniono z tej sprawy hasło polityczne, antagonizujące relacje, a de facto usprawiedliwiając postawą Niemiec nicnierobienie władz polskich. Uważam, że zadaniem polityka jest rozwiązywanie problemów, a nie ich kreowanie” – podkreślił szef MSZ.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl