Szczegóły operacji, w tym liczby dodatkowych sił policyjnych i oddziałów wojska nie zostały sprecyzowane.
Mianowany przez prezydent Zuzanę Czaputovą 25 października nowy premier powiedział, że nie chodzi o szkolenie. "Zdajemy sobie sprawę, że jeśli nielegalna imigracja nie będzie kontrolowana, może to spowodować, że przyjadą do nas problematyczne osoby, które są powiązane ze strukturami terrorystycznymi i które mogą spowodować u nas ogromne problemy. To, co dzieje się w Strefie Gazy, stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa Słowacji" - powiedział Fico.
Nowy słowacki premier podkreślił, że w ciągu 10 miesięcy w 2023 r. na Słowację dotarło 46 tys. nielegalnych imigrantów. Według ministra spraw wewnętrznych Szutaja Esztoka nielegalna migracja na Słowację wzrosła w tym roku o ponad 700 proc. i należy się spodziewać kolejnej fali migracyjnej.
Migranci na Słowacji koczują w rowach, parkach i na dworcach
Okazuje się, że napływ nielegalnych migrantów na Słowację jest coraz większy. Jak podał portal radiozet.pl, od początku 2023 roku doszło tam do zatrzymania prawie dwóch tysięcy osób. Nielegalnymi migrantami najczęściej są Syryjczycy. W publikacji podkreślono, że zazwyczaj koczują oni w przydrożnych rowach, parkach oraz na dworcach. Jednocześnie lokalne słowackie władze nie mają środków finansowych na niesienie pomocy, dlatego też wsparcie zapewniają im zwykli Słowacy.
Źródło: PAP, Radio Zet

Ted
Źródło: