Jacek Czaplewski
Porażka Lecha z Szachtarem
Porażka Lecha z Szachtarem Lech TV/Youtube
Lech Poznań przegrał 1:3 sparing z ukraińskim Szachtarem Donieck w tureckim Belek. Nie jednak wynik, lecz problemy zdrowotne Mikaela Ishaka najbardziej poruszyły kibiców Kolejorza. Szwed po starciu z bramkarzem musiał opuścić murawę już w 26 minucie spotkania.

Sparing Lech Poznań - Szachtar Donieck 1:3

Lech zagrał z mistrzem Ukrainy i zarazem aktualnie czwartą siłą ligi ukraińskiej. Szachtar to niedawny uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dzięki zajęciu trzeciego miejsca rozpocznie za dziesięć dni dwumecz 1/16 finału Ligi Europy z Olympique Marsylia.

Szachtar okazał się dla Lecha bezwzględny; co wypracował w meczu to wykorzystał. W 21 minucie jako pierwszy do siatki trafił Ołeksandr Zubkow, wykorzystując dziurę w polu karnym. Przed przerwą drugiego gola dołożył Artem Bondarenko. Okazję sprezentował mu Bartosz Mrozek zbyt krótkim wprowadzeniem piłki, zakończonym brzemienną w skutkach stratą.

Transmisję w internecie jednocześnie prowadziły kanały obu zespołów. Kibice Lecha kilka razy zadrżeli, gdy po ostrej grze upadli na murawę choćby Mikael Ishak (problemy z klatką piersiową) i Joel Pereira (staw skokowy). Szwed nie dokończył meczu, natomiast Portugalczyk po interwencji sztabu medycznego wrócił do gry.

- Nie wiem jeszcze co z Mikaelem - przyznał po meczu trener Rumak pytany przez reportera LechTV.

Lech Poznań. Mikael Ishak kontuzjowany?

Przed upływem godziny Lecha dobił z rzutu karnego Wiktor Cukanow po dyskusyjnym faulu Jespera Karlströma. Piłkarzy Mariusza Rumaka - mimo aktywnej postawy Kristoffera Velde - stać było jedynie na honorowe trafienie. Uderzenie w słupek z karnego autorstwa Dino Hoticia skutecznie dobił wprowadzony za Ishaka Michał Gurgul.

Dla Lecha był to nie tylko wartościowy sparing, ale też okazja do spotkania z osobami, które do niedawna pracowały przy Bułgarskiej, a teraz działają w Szachtarze. W drugiej połowie między słupkami ukraińskiego zespołu stanął bowiem Artur Rudko, natomiast przy linii przechadzała się Julia Palko (na zdjęciu) z biura prasowego.

W piątek (26 stycznia) Lech wraca do Polski. Przed rundą wiosenną rozegra jeszcze jeden, czwarty sparing. 3 lutego jego rywalem będzie pierwszoligowa Wisła Płock.

Lech Poznań - Szachtar Donieck 1:3 (0:2)
Bramki: Gurgul 66' - Zubkow 21', Bondarenko 42', Cukanow 55' (k.)
Żółte kartki: Pedrinho, Zubkow.
W 66 minucie Dino Hotić nie wykorzystał karnego (uderzenie w słupek).

Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Joel Pereira, Bartosz Salamon, Miha Blazić, Barry Douglas - Jesper Karlström, Radosław Murawski, Afonso Sousa - Dino Hotić, Mikael Ishak (26' Michał Gurgul), Kristoffer Velde.