Prawa autorskie do Led Zeppelin na sprzedaż
Led Zeppelin, jeden z pionierów hard rocka, powstał w Londynie w 1968 roku. Zespół sprzedał blisko 300 milionów płyt na całym świecie. Za niewątpliwego architekta sukcesów grupy uważa się jej menadżera Petera Granta, nazywanego piątym członkiem Led Zeppelin.
Do Granta należało 20 proc. praw autorskich do utworów zespołu. Po jego śmierci w 1995 roku w spadku otrzymała je po połowie dwójka jego dzieci. I to właśnie za sprawą jego córki pojawiła się prawdziwa okazja dla fanów Led Zeppelin.
Helen Grant postanowiła spieniężyć swoją część. Aby kupić 1/10 praw autorskich do utworów kultowego zespołu trzeba dysponować kilkudziesięcioma milionami dolarów. Ian Penman z firmy New Media Law, która podjęła się przeprowadzenia transakcji, w rozmowie z Music Business Worldwide poinformował, że umowa obejmuje udział w prawach do nagrań muzycznych, prawach do publikacji oraz udział w prawach do znaków towarowych, w nazwie i logo.
Cała spuścizna po Led Zeppelin została wyceniona na około 670 milionów dolarów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Prawa autorskie. Bezpieczna lokata kapitału?
Udział w prawach autorskich staje się coraz bardziej popularną lokatą kapitału. Według nieoficjalnych ustaleń, na sprzedaż części praw do swojej twórczości zdecydowały się takie gwiazdy, jak Justin Bieber - mówi się tu o 200 milionach dolarów, Bob Dylan - 300 mln dolarów, czy Bruce Spring - pół miliarda dolarów.
rmf24.pl, The Times
