Spis treści
Znane nazwiska do posłów
Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Daniel Olbrychski, Mateusz Damięcki, Michał Żebrowski, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Ankudowicz, Kamil Wodka, Eryk Kulm, Jacek Braciak, Rafał Zawierucha, Paweł Koślik Wojciech Malajkat - to artyści, którzy wystąpili w najnowszym apelu wideo.
O co apelują?
- Nie chcemy specjalnego traktowania, pieniędzy od rządu, ani społeczeństwa. Prosimy o ustawowe zapisy, które zagwarantują, że za naszą ciężką pracę otrzymamy należne nam wynagrodzenie od wielkich firm. Prosimy, wspierajcie prawa polskich artystów wykonawców. Tantiemy z Interentu, reemitowania, audiobooków.
Według szacunków, każdego roku artyści, aktorzy, tracą ponad 41 mln złotych należnych im tantiem z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich i rozwoju nowoczesnych technologii.
Przedstawiciele Związku Artystów Scen Polskich podkreślają, że platformy cyfrowe i sieci kablowe, rozpowszechniające filmy i seriale z udziałem aktorów, czerpią ogromne zyski z pracy artystów, wykonawców, i powinny płacić za to, należne im wynagrodzenie.
Apel pojawia się nieprzypadkowo
W Sejmie trwają właśnie prace nad implementacją dyrektywy unijnej o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (w skrócie dyrektywa DSM - Digital Single Market, jednolity rynek cyfrowy - przyp. autora).
W zeszły wtorek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw.
Przypomnę, że DSM w Unii Europejskiej weszła w życie 2019 r., a Polska jest jedynym państwem wspólnoty, który jej nie zaimplementował. Termin upłynął w czerwcu 2021 r.
Co mówi dyrektywa DSM?
Dyrektywa wprowadza zasadę „jeśli zarabiasz na cudzych utworach, podziel się zyskiem”.
Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych mają otrzymać prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie. Twórcy domagają się, by nowelizacja ustawy uwzględniała także tantiemy dla aktorów występujących m.in. w audiobookach, osób współtworzących słuchowiska i spektakle radiowe.
Kolejne posiedzenie komisji kultury odbyło się w środę, 19 czerwca.
Poprawki do projektu
Posłowie wnieśli kilka poprawek. Jedna z nich zakłada, że "twórcy przysługuje prawo do odpowiedniego i godziwego wynagrodzenia". O ten zapis wnioskowali na poprzednim posiedzeniu komisji artyści.
Do projektu nowelizacji dodano także zapis, który przewiduje, że "w przypadku, gdy wynagrodzenie twórcy jest niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd".
Tantiemy z reemitowania
Posłowie zgodzili się także na uzupełnienie katalogu z art. 70 o dodatkowy punkt, czyli o tantiemy z reemitowania. Apelował o to m.in. ZASP. W ocenie posłów to "biała plama, ponieważ jest to równoległy wobec streamingu sposób rozpowszechniania utworów".
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: PAP. portal o.pl