Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa to nic innego jak usunięcie powierzchniowych zmian bez potrzeby zastosowania inwazyjnych technik operacyjnych. Zabieg przeprowadza się przy pomocy endoskopu, co gwarantuje stosunkowo krótką hospitalizację i ograniczenie groźnych powikłań, które mogą towarzyszyć operacji. Specjaliści podkreślają również inne zalety.
- Jedynie zastosowanie techniki ESD pozwalało na usunięcie zmiany w jednym fragmencie i tym samym na ocenę histopatologiczną całej zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem marginesów bocznych i marginesu pionowego – powiedział lek. med. Cezary Adamiec, kierownik Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa została wykonana w gdyńskiej placówce po raz pierwszy. Pacjent został poddany najpierw gastroskopii, która wykazała podejrzany polip w żołądku o wielkości 10 na 20 mm. W tej sytuacji podjęto decyzję o zastosowaniu techniki ESD. Wszystko odbyło się bez komplikacji.
- Odpowiednie marginesy resekcji pozwalają na uznanie zabiegu za radykalny, czyli de facto za wyleczenie. Pacjent został wypisany do domu następnego dnia po zabiegu. Aktualnie czuje się dobrze i oczekuje na wynik badania histopatologicznego - dodał lekarz.
Obecnie stosunkowo niewiele ośrodków medycznych w Polsce wykonuje podobne zabiegi. Rośnie wiedza w tym zakresie, jednak techniki miniinwazyjnych zabiegów endoskopowych wymagają przeszkolonego personelu.
Nowy Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych w Gdyni już otwart...
Gdyński Oddział Chorób Wewnętrznych „A” już po remoncie. Wkr...
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
