Chłopczyk miał zaledwie roczek i wystarczyła chwila nieuwagi, był połknął tzw. Kreta, żrące granulki do drożności rur, zawierający granulat ługu sodowego. Od tamtej tragicznej chwili dziecko było żywione dojelitowo.
Po operacji przeprowadzonej w Śląskim Centrum Chorób Serca przez zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach ma szansę na normalne życie.
CZYTAJCIE TEŻ:
Historyczna operacja na gliwickiej onkologii: Basia ma włosy, twarz, życie
Prof. Adam Maciejewski, chirurg, który przeszczepił twarz: Mamy sporo zbędnych organów
Pierwszy przeszczep twarzy w Gliwicach. Pierwsza taka operacja w Polsce udana!
Wyjątkowość tego zabiegu polega na tym, że była to pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku w celu całkowitego lub częściowego wyeliminowania konieczności leczenia immunosupresyjnego (przeciwodrzutowego) zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek.
Pacjentem, u którego wykonano ten zabieg, jest siedmioletnie dziecko, które sześć lat temu połknęło granulat ługu sodowego, tzw. kreta. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku martwicy uległy u niego: nasada języka, krtań, gardło, tchawica, przełyk aż do poziomu żołądka.
Od tego momentu chłopiec nie jadł pokarmów stałych (żywiony był wyłącznie dojelitowo) i oddychał przez rurkę tracheostomijną. Ze względu na wiek zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Centrum Onkologii nie posiada oddziału pediatrycznego).
Te groźne substancje używane w domu mogą poważnie zaszkodzić dziecku
Niestety, połknięcie granulek Kreta lub wypicie płynu nie zdarza się rzadko. Media co jakiś czas informują o podobnych tragicznych wypadkach. Chociaż producent wprowadził specjalne zakrętki to i tak dzieci znajdą sposób, by otworzyć opakowanie.
Kret (info. na podstawie portalu www.dziecisawane.pl) w kontakcie z wodą tworzy silnie żrący ług sodowy - dlatego jeśli chcemy pomóc dziecku, to używajmy do przemywania mleka nie wody. Oddziaływanie w postaci pyłu, pary lub aerozolu powoduje ból i łzawienie oczu, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kaszel i duszności. W bezpośrednim kontakcie może doprowadzić do oparzeń gałki ocznej. Wniknięcie drogą pokarmową wywołuje oparzenia błony śluzowej – w efekcie jego spożycie może prowadzić nawet do zgonu.
Konferencja prasowa, w której weźmie udział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Instytucie Onkologii w Gliwicach.
PISALIŚMY:
Medyczny Oscar dla prof. Adama Maciejewskiego i jego zespołu
Medyczny Oscar dla prof. Adama Maciejewskiego i jego zespołu
Zespół prof. Adama Maciejewskiego ma na swoim koncie tysiące operacje rekonstrukcyjnych po nowotworach, a także dwa przeszczepy twarzy, w tym jeden ratujący życia, za co lekarze otrzymali Medycznego Oskara.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Tak pracuje myjnia pociągów Kolei Śląskich
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
