- Daniło czuje się dobrze, oczywiście jest osłabiony, w końcu przeszczep komórek krwiotwórczych to poważny zabieg, ale jego organizm powoli się regeneruje - powiedział nam prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.
Był leczony w Kijowie, plany pokrzyżowała wojna
Chłopiec, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, był pacjentem Narodowego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego "Ochmatdyt” w Kijowie. To największy szpital dziecięcy na Ukrainie, do którego trafiają mali pacjenci z całego kraju, wśród nich - dzieci chore onkologicznie. To tam Daniło miał mieć przeszczepione komórki krwiotwórcze. Plany pokrzyżowała jednak wojna.
Chłopcem, podobnie jak innymi ciężko chorymi ukraińskimi dziećmi, zaopiekowali się specjaliści z USK. Dawcę szpiku dla Daniło udało się znaleźć w Warszawie, spokrewnieni dawcy niestety nie wchodzili w rachubę.
- Zabieg odbył się bez komplikacji. Nic złego się nie dzieje. Czekamy na odnowę hematologiczną (czyli regenerację szpiku - przyp. red.) - mówi prof. Kałwak.
Kolejne osoby z Ukrainy czekają w kolejce
Przez najbliższe kilka tygodni chłopiec będzie przebywał na zamkniętym oddziale. Tak jak 9-letnia Ania, także Ukrainka. Ona też ma za sobą zabieg transplantacji szpiku.
Na swoją kolej czekają kolejni mali pacjenci z Ukrainy. W kwietniu i maju przeszczep przejdą 16-letnia Vanessa i 18-miesięczny Władysław.
ZOBACZ TAKŻE:
- W Turcji zaprezentowano nowy Bayraktar z ukraińskim silnikiem
- Mężczyzna próbował przejść przez AOW. Potrąciło go BMW, ale miał mnóstwo szczęścia!
- Grupa Niemców z wózkiem dziecięcym i psami utknęła na Śnieżce [ZDJĘCIA]
- Hotele na kółkach. Prace nad projektem ruszą na wrocławskim Psim Polu [ZDJĘCIA]
- Tak wyglądał Wrocław dokładnie 80 lat temu. Zobacz archiwalne zdjęcia miasta
- DVB-T2 - nowy standard telewizji naziemnej od dziś! Co trzeba wiedzieć?
