Leki zagrożone brakiem dostępności. O które leki będzie trudno?
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę obwieszczeniu z 14 maja 2019 o fakcie zagrożenia dostępnością niemal 288 leków. Wśród nich są produkty, które niektórym chorym są niezbędne do codziennego, normalnego funkcjonowania. Których leków może zatem zabraknąć w Polsce?
- niektóre rodzaje insuliny - np. Mixtard, Insuman, Humalog,
- zawiesiny do nebulizacji Pulmicort,
- aerozoli inhalacyjnych,
- leków przeciwzakrzepowych takich jak: Clexane, Fragmin i Xarelto,
- krople do oczu Combigan.
PEŁNA LISTA LEKÓW ZAGROŻONYCH
TYCH PRODUKTÓW MOŻE BRAKNĄĆ
ZOBACZ W GALERII
Pojawić się mogą również problemy z dostępnością preparatów mlekozastępczych.
Kłopoty z dostępnością leków spowodowane mogą być ich nielegalnym wywozem za granicę. Czuwają nad tym inspektorzy farmaceutyczni, którzy są zobligowani do monitorowania i podawania informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Wówczas Ministerstwo Zdrowia, na bazie zgłoszeń tworzy listę leków, których dostępność powinna być chroniona - podaje medonet.pl.
Leki wycofane z aptek SIERPIEŃ 2019: Serie i daty ważności l...
Gdzie sprawdzić dostępność leków?
Jeśli napotkaliśmy na problem ze znalezieniem leku przepisanego przez lekarza zawsze można skorzystać z wyszukiwarki leków, które wskażą ich dostępność na podstawie informacji takich jak:
- nazwa leku i jego dawka,
- adres zamieszkania.
Mowa o wyszukiwarkach: gdziepolek.pl i ktomalek.pl, kóre pokażą listę aplek z dostępnoścą potrzebnych nam leków. Korzystając z nich możemy dokonać w danej aptece również rezerwacji leku.
