Lekkoatletyka. Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie! Drużynowo brąz. Gigantyczny sukces Pani Marynarz

Paweł Wiśniewski
Podczas lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium, nasza Aleksandra Lisowska wygrała bieg maratoński i jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła medal w tej rangi imprezie w tej konkurencji Paweł Relikowski Monachium
Podczas pierwszego dnia jubileuszowych, 25. lekkoatletycznych mistrzostw Europy, Polka Aleksandra Lisowska wywalczyła złoty medal w biegu maratońskim! Zawodniczka uzyskała na dystansie 42 km i 195 metrów czas 2:28:34. Niespełna 32-letnia zawodniczka z Braniewa jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła medal ME w maratonie. W klasyfikacji drużynowej, reprezentacja Polski (Lisowska, Angelika Mach - 2:35:03, 19. miejsce i Monika Jackiewicz 2:37:15, 26. miejsce) sięgnęła po brązowy medal, przegrywając tylko z Niemkami i Hiszpankami.

Przez większość dystansu, Aleksandra Lisowska biegła w czołowej grupie, a po 40. kilometrze oderwała się od rywalek i stopniowo powiększała przewagę. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w rozpoczętych właśnie mistrzostwach Europy w Monachium.
Druga na mecie była Chorwatka Matea Parlov Kostro (2:28:42), a trzecie miejsce zajęła Holenderka Nienke Brinkman (2:28:52).

Na co dzień, Aleksandra Lisowska współpracuje z trenerem Jackiem Wosiekiem. Jest marynarzem Marynarki Wojennej RP. Jest 5-krotną mistrzynią Polski (2019 - półmaraton, 2020 - bieg na 10 kilometrów i maraton, 2021 - maraton i 2022 - bieg na 10 000 metrów).

18 kwietnia 2021 roku, w Dębnie ustanowiła wartościowy rekord życiowy – 2:26:08 – to drugi czas w historii polskiego maratonu, identyczny, jaki dwadzieścia lat wcześniej uzyskała w Chicago Małgorzata Sobańska. Rekordzistką kraju wciąż jest Wanda Panfil, której trzydzieści lat temu zmierzono w Bostonie 2:24.18.