Likwidacja CBA. Premier Donald Tusk: Ostatnie lata to drwina z misji, którą miała kierować się ta służba

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. – Ostatnie lata CBA, to drwina z misji, którą miała kierować się ta służba, gdy powstawała – ocenił przed posiedzeniem premier Donald Tusk.

Premier Tusk o CBA: Instytucja tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją

Zdaniem szefa rządu „te lata pokazały, że poprzednicy używali bezwzględnie różnych metod do walki politycznej, metod, w których także udział brały służby państwowe”.

– Wszyscy w Polsce mieli coraz bardziej przygnebiające wrażenie, że instytucja powołana do walki z korupcją, tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją – stwierdził.

Donald Tusk przypomniał, że ideą powstającego Biura było dokładnie coś odwrotnego - „usytuowanie CBA miało zagwarantować, że ta służba będzie przede wszystkim patrzyła władzy na ręce”.

Została zdeprawowana przez naszych poprzedników – dodał.

Szef rządu ocenił, że „przygotowany projekt wypali zło, które rozpleniło się w tej instytucji”, a zmiana przygotowana przez szefa MSWiA spowoduje, że państwo będzie skuteczniejsze w ściganiu korupcji.

– Przede wszystkim służby przeznaczone do zwalczania korupcji, przestępczości gospodarczej, łapówkarstwa będą skoncentrowane na tych, którzy władze wykonują, a nie na opozycji – podkreślił premier.

Likwidacja CBA. Kiedy?

Projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji CBA wniósł minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiadając w połowie listopada, że Rada Ministrów zajmie się projektem, szef MSWiA powiedział, że rząd co prawda przyjmie projekt ustawy likwidującej CBA, ale poczeka on na „zmianę prezydenta”.

Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej. Zgodnie z przygotowywanym projektem część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji – powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Po zmianach wzmocniona zostać ma Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a badanie oświadczeń majątkowych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa.

Pierwotnie planowano, że CBA zostanie rozwiązane od stycznia 2025 roku, później przesunięto termin na 1 kwietnia, a w obecnym tekście jest mowa o 1 lipca. Trzy miesiące wcześniej miałoby się zacząć formowanie jednostek, które przejmą zadania Biura.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
ryszawego kaczora do 3,14erdla
K
Kamil
Odpolitycznić i tyle bo służby są potrzebne
P
Papa Smurf
Zmiana Kasy Chorych na NFZ. Przy okazji wsadzenie swoich na stołki aby mieć parasol ochronny.
A
Adam
10 grudnia, 14:22, Stoliczne:

Tusk to szmaciarz skończy tak jak asad tylko tamten uciekł do Rosji a ten ucieknie do Niemiec wszystko ma swój koniec a za to co wyprawiałeś to twoje przy[wulgaryzm]asy poniosą surowe konsekwencje bo wszyscy nie uciekną nikt ciebie nie będzie bronił pajacu Chyba że Ci spod pomnika smoleńskiego szczurek i jemu podobni

8 lat PiS rządził i kogo rozliczyli? Nie ośmieszaj się już.

A
Adam
10 grudnia, 13:45, Rafał:

Ja tam tuskow nie zazdroszcze do końca życia będzie sie musiał za siebie oglądać .

A z wiekiem to coraz trudniejsze.

Taki los zdrajcy.

Przypomnę że to Kaczora za rządów PiS Policja chroniła 24/h

Co ma na sumieniu że tak się boi? Pozs miał 8 lat będąc u władzy by rozliczyć Tuska i PO i co nic. Bo na nic dowodów nie było więc pozostaje tupanie nóżka i komentarze nienawiści Pisowskich Trolli.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl