Likwidacja CBA opóźniona. Dojdzie do niej najprawdopodobniej w kwietniu 2025 roku

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Planowana przez koalicję rządzącą likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest opóźniona. Wstępnie planowana była na styczeń 2025 roku, ale dojdzie do niej prawdopodobnie w kwietniu.

Spis treści

Likwidacja CBA opóźniona. Nastąpi w kwietniu?

Likwidacja CBA znalazła się w zapisach umowy koalicyjnej, którą podpisali liderzy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Projekt ustawy zakładającej likwidację CBA na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pod koniec maja tego roku. CBA miało zostać zlikwidowane 1 stycznia 2025 roku, a w jego miejsce powstanie – w strukturze policji – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK). W lipcu projekt został zmieniony. Otrzymał nową nazwę, a termin likwidacji CBA przesunięto na 1 kwietnia 2025 roku.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński przekazał PAP, że projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i czeka na opinię Kolegium ds. Służb Specjalnych.

– Po zakończeniu tych uzgodnień i zebraniu wszystkich opinii zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Następnie trafi na posiedzenie Rady Ministrów – tłumaczył.

Pytany o wprowadzone w projekcie zmiany przekazał, że uwzględniają one uwagi wniesione w trakcie dotychczasowych uzgodnień oraz konsultacji publicznych.

– Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy, które nastąpiło w lipcu br., wynikało z konieczności urealnienia dat i dostosowania ich do prac Rady Ministrów, a przede wszystkim parlamentu – wyjaśnił.

Główną zawartą w projekcie zmianą jest inny termin likwidacji CBA. Nastąpi to 1 kwietnia 2025 roku, a więc trzy miesiące później niż pierwotnie planowano. Kolejną zmianą są konsultacje publiczne. Początkowo nie planowano ich przeprowadzać m.in. ze względu na „brak istotnych skutków społecznych”. Zgodnie z nową wersją projekt będzie konsultowany z kilkunastoma podmiotami.

Dlaczego koalicja chce likwidacji CBA?

W uzasadnieniu do projektu ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji CBA wskazano, że „wielość postulatów likwidacji CBA”, która jest „proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez Biuro metod i technik operacyjnych (...), wymusza podjęcie radykalnych kroków”.

Zwrócono uwagę, że wobec CBA jako instytucji wyspecjalizowanej w zwalczaniu przestępstw korupcji formułowane są zarzuty naruszenia praworządności i swobód obywatelskich oraz sprzeniewierzenia się zasadzie neutralności politycznej przy realizacji walki z korupcją.

Ponadto podkreślono, że postrzeganie korupcji w Polsce pogarsza się nieprzerwanie od 2015 roku.

Co zamiast CBA?

Autorzy regulacji zaznaczyli, że podstawowym założeniem proponowanych zmian jest likwidacja CBA i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje.

„Zadania realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz policji” – czytamy.

W ramach policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.

Nowa jednostka przejmie zadania realizowane dotychczas przez CBA w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, m.in. przeciwko: działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego, wymiarowi sprawiedliwości, finansowaniu partii politycznych, zasadom rywalizacji sportowej i przeciwko obrotowi lekami.

Podkreślono, że instytucje wyznaczone do przejęcia zadań CBA w walce z korupcją, „są neutralne politycznie, a także są dysponentem sił i środków, które umożliwią im realną i efektywną zdolność wykrywania oraz ścigania przypadków korupcji na najwyższych szczeblach władzy niezależnie od opcji politycznej aktualnie będącej u jej sterów”.

Ilu pracowników ma CBA?

Z oceny skutków regulacji wynika, że w CBA jest około 1300 etatów funkcjonariuszy i około 200 pracowników cywilnych. Około 950 funkcjonariuszy i około 200 pracowników cywilnych po wejściu w życie regulacji ma zostać przeniesionych do CBZK w ramach policji. Trafi tam także ok. 300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z innych jednostek policji. Około 150 etatów trafi do KAS, a około 200 – do ABW.

„Przewiduje się, że likwidacja CBA jako instytucji nie powinna spowodować znacznych wydatków dla budżetu państwa, ponieważ nieruchomości będące teraz w trwałym zarządzie CBA zostaną przekazane jednostkom przejmującym, także zasoby materialne i niematerialne zostaną przekazane jednostkom przejmującym zgodnie z podziałem zadań wynikającym z ustawy” – napisano w ocenie skutków regulacji.

Wejście w życie ustawy spowoduje wzrost wydatków budżetowych policji. Wzrost rocznych kosztów policji w związku z przejęciem etatów z CBA w pierwszym roku ma wynieść 254,574 mln zł, a w drugim roku – 281,996 mln zł.

Planowane wejście w życie ustawy, z wyjątkiem niektórych przepisów, to 1 kwietnia 2025 roku.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
Chyba "myślimy, że wiemy kiedy nastąpi"
J
Jagodzianka
Pierdu ,pierdu...

Konkrety???
P
Polak
13 października, 16:41, Grzegorz:

Oby to nie była tylko zmiana nazwy, tylko sensowna reforma tej instytucji zniszczonej przez dwóch przestępców Kamińskiego i Wąsika.

13 października, 17:49, gosc:

Doktryną . p r z y p i e r d o l i

Oby więcej takich dekretów, byle tylko zmienić na lepsze te wszystkie instytucje za [wulgaryzm]ione przez PIS

P
Pol
13 października, 16:41, Grzegorz:

Oby to nie była tylko zmiana nazwy, tylko sensowna reforma tej instytucji zniszczonej przez dwóch przestępców Kamińskiego i Wąsika.

13 października, 17:49, gosc:

Doktryną . p r z y p i e r d o l i

:-)

g
gosc
13 października, 16:41, Grzegorz:

Oby to nie była tylko zmiana nazwy, tylko sensowna reforma tej instytucji zniszczonej przez dwóch przestępców Kamińskiego i Wąsika.

Doktryną . p r z y p i e r d o l i

G
Grzegorz
Oby to nie była tylko zmiana nazwy, tylko sensowna reforma tej instytucji zniszczonej przez dwóch przestępców Kamińskiego i Wąsika.
e
emeryt
To pewnie rodzina Myrchów i im podobnych z PO sie cieszy?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl