Pacjenci z cukrzycą mają zapewniony dostęp do kolejnego rodzaju insuliny. Chodzi o Tresiba Penfill, która będzie kosztować 87 złotych. Również dla dzieci z alergią na białka krowiego mleka będzie refundowany preparat zastępujący mleko.
Na listę leków refundowanych wraca Oncaspar podawany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.
- Trzy miesiące go nie było, ale stosowany jest u bardzo wąskiej grupy pacjentów. Oczywiście cieszymy się, że wraca na listę refundacyjną, ale nie jest to jakiś przełom w medycynie - zauważa prof. Krzysztof Giannopoulos, ordynator hematoonkologii w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
I podkreśla, że pacjenci hematoonkologiczni wciąż czekają na bezpłatny dostęp do nowoczesnych terapii. - Chodzi np. o pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym. Pacjenci i lekarze starają się w ministerstwie o refundacje kilku leków. To, że zgodnie z zapowiedziami jeden z nich ma być objęty refundacją od lipca, też nie jest żadnym przełomem, bo takie kraje jak Czechy, Węgry, Rumunia oferują swoim pacjentom nowoczesne terapie hematoonkologiczne - tłumaczy prof. Giannopoulos.
Również Fundacja Alivia alarmuje, że po raz kolejny na liście refundacyjnej nie znalazły się nowe propozycje leczenia dla pacjentów onkologicznych. - Niestety, część z tych chorych przedwcześnie umrze pomimo tego, że aktualna wiedza medyczna pozwala na uratowanie lub przedłużenie ich życia - podkreśla Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia.
Również okuliści apelują o wprowadzenie programu lekowego w cukrzycowym obrzęku plamki żółtej. - Chodzi o terapię anty-VEGF. Jest ona refundowana w warunkach szpitalnych, przez co pacjenci muszą czekać w kolejkach. Stąd nasze postulaty o możliwość refundacji tego leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej czyli w przychodniach - wyjaśnia prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
ZOBACZ TEŻ:
Porodówki w Lublinie. Zobacz zdjęcia ze szpitala im. Jana Bo...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
