Był ciepły, otwarty, mający czas na rozmowę,
- Od dawna znałem księdza biskupa Lepę, który bierzmował mnie w łódzkiej parafii św. Maksymiliana Kolbego i udzielił mi święceń kapłańskich. Był ciepły, otwarty, zawsze mający czas na rozmowę, podchodzący do ludzi z wyciągniętą dłonią. Jako specjalista ds. mediów był mistrzem i mentorem dla mnie i innych księży w Polsce zajmujących się sprawami medialnymi – wspomina ksiądz Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej.
Honorowy Obywatel Gminy Dobroń
Zmarły był rodowitym łodzianinem. Urodził się tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi jako wikariusz pracował w parafii św. Wojciecha w Dobroniu pod Pabianicami, dzięki czemu po wielu latach nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobroń, a także w parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi. Potem został proboszczem dwóch innych łódzkich parafii: błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Organizował pielgrzymkę Jana Pawła II do Łodzi
To właśnie on z ramienia Kościoła organizował łódzki etap pamiętnej – w 1987 roku - pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II, który wkrótce mianował go biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji łódzkiej. Uroczystość odbyła się 2 stycznia 1988 roku w łódzkiej katedrze z udziałem prymasa Polski Józefa Glempa, biskupa diecezji łódzkiej Władysława Ziółka i biskupa seniora Józefa Rozwadowskiego. Dewizą Adama Lepy jako biskupa stały się łacińskie słowa: „In caritate et patientia” (w miłości i cierpliwości).
Na przełomie lat 80. i 90 biskup Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Biskupem seniorem został wiosną 2014 roku, kiedy papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.
