Łomża Vive Kielce najbardziej odpowiedzialnym społecznie klubem w polskiej piłce ręcznej
„Raport przedstawia charakterystykę działań wpisujących się w odpowiedzialność społeczną klubów PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet w okresie pandemii Covid-19. W raporcie zebraliśmy informacje dotyczące tego, co dzieje się w klubach w odniesieniu do odpowiedzialności społecznej, jaki jest zakres ich praktyk w tym obszarze i czym poszczególne kluby wyróżniają się” - piszą we wstępie autorzy raportu: Anna Bielecka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktor Paweł Zembura, doktor Grzegorz Botwina i Piotr Popławski.
„Przeprowadzona analiza klubów PGNiG Superligi wykazała niewielkie zaangażowanie się klubów w odpowiedzialność społeczną. Średni wynik w sezonie 2020/2021 wyniósł 6 % (...). Wyróżnić pozytywnie należy drużynę Łomża Vive Kielce, która w obszarach społeczeństwo i środowisko uzyskała znacznie wyższe wyniki od ligowej średniej” - czytamy w raporcie.
Jako dobrą praktykę, która wyróżnia kielecki klub, autorzy raportu wskazują wspieranie i promocję wolontariatu.
„Klub Łomża Vive Kielce jako jedyny klub PGNiG Superligi w sposób aktywny w Internecie wspiera i promuje ideę wolontariatu. Przy klubie działa grupa wolontariuszy, którzy pomagają w organizacji spotkań zespołu oraz podczas innych imprez organizowanych przez klub. Wolontariusze mają możliwość spotykania się z zawodnikami, brania udziału w imprezach towarzyszących turniejom, meczom, wydarzeniom organizowanym przez klub oraz nauki nowych rzeczy i rozwoju swoich umiejętności” - czytamy.
„Łomża Vive Kielce jako klub wyróżniający się w obszarze społeczeństwo aktywnie realizuje działania o charakterze społecznym, m. in. organizując wykłady z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zdrowego odżywiania i nauki języków obcych dla młodzieży, mecze i spotkania dla dzieci, spotkania dla osób niepełnosprawnych oraz wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ponadto zawodnicy wprowadzani byli na mecze przez osoby niepełnosprawne, co miało promować ideę równości. Także w obszarze środowisko klub może pochwalić się różnymi działaniami, m. in. edukacją kibiców, pracowników i zawodników w zakresie ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne oraz promowaniem działań w tym zakresie. Klub wykorzystuje także technologie umożliwiające mniejsze zużycie wody oraz prowadzi działania wpisujące się w koncepcję zrównoważonego rozwoju” - piszą autorzy raportu.
Średnie oceny klubów PGNiG Superligi w analizie odpowiedzialności społecznej klubów sportowych w sezonie 2020/21
Klub/społeczeństwo/środowisko/rządzenie/średnia
- Łomża Vive Kielce 25%, 24%, 12%, 20%
- Energa MKS Kalisz 7%, 4%, 14%, 8%
- Gwardia Opole 11%, 0%, 14%, 8%
- Górnik Zabrze 9%, 5%, 7%, 7%
- Stal Mielec 8%, 7%, 6%, 7%
- Azoty Puławy 9%, 0%, 8%, 6%
- Orlen Wisła Płock 5%, 0%, 9%, 5%
- Torus Wybrzeże Gdańsk 6%, 7%, 2%, 5%
- Grupa Azoty Unia Tarnów 6% 5% 2% 4%
- Zagłębie Lubin 9%, 0%, 2%, 4%
- Sandra Spa Pogoń Szczecin 3%, 0%, 8%, 4%
- Chrobry Głogów 5%, 0%, 2%, 3%
- MMTS Kwidzyn 3%, 0%, 2%, 2%
Takie badania przeprowadzono również w PGNiG Superlidze Kobiet. Najlepsze wyniki osiągnęła Perła FunFloor Lublin (średnia 16 %), ostatnie miejsce zajęła Suzuki Korona Handball Kielce (1 %), wraz z Eurobudem JKS Jarosław i Piotrcovią Piotrków Trybunalski.
Cały raport jest dostępny TUTAJ.
GDZIE SĄ CHŁOPCY Z TAMTYCH LAT, CZYLI CO DZIŚ ROBIĄ BYŁE GWIAZDY VIVE KIELCE [ZDJĘCIA]

POLECAMY RÓWNIEŻ:
POLUB NAS NA FACEBOOKU. NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PIŁCE RĘCZNEJ NA:
POLUB NAS NA FACEBOOKU. NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIM SPORCIE NA:
Autor jest również na Twitterze Follow@Pawel_Kotwica |
Obserwuj Handball Echo na Twitterze Follow@Handball_Echo |
Obserwuj Sport Echo Dnia na Twitterze Follow@Sport_Echo_Dnia |
