Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange dostał udaru w więzieniu - twierdzą jego bliscy.
50-latek przebywa w zakładzie karnym Belmarsh o zaostrzonym rygorze i walczy o uniknięcie ekstradycji z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Prawa powieka Assange opada, ma problemy z pamięcią i oznaki uszkodzeń neurologicznych po mini-udarze.
Udar miał miejsce w czasie jego stawiennictwa w Sądzie Najwyższym za pośrednictwem łącz wideo w październiku.
Jego narzeczona Stella Moris mówi, że zmaga się on ze stresem związanym z ekstradycją do USA i przyjmuje teraz specjalne leki. Niekończące się sprawy sądowe są dla niego niezwykle stresujące - dodała.
Assange może zostać poddany ekstradycji do Ameryki, aby stanąć wobec zarzutów o szpiegostwo po tym, jak rząd USA wygrał starania o uchylenie orzeczenia Sądu Najwyższego. Jego prawnicy twierdzili wcześniej, że jest wysokie ryzyko popełnienia przez niego samobójstwa i jest zbyt chory, aby wysłać go na proces do USA.
Władze USA wniosły skargę do Sądu Najwyższego przeciwko styczniowemu orzeczeniu sędzi Vanessy Baraitser, która postanowiła, że Assange w obecnym stanie nie powinien być wysyłany do USA. Sędzia Lord Burnett orzekł jednak po dwudniowym przesłuchaniu w październiku na korzyść USA.
Stany Zjednoczone zapewniły, że Assange nie będzie przetrzymywany w jednym z więzień o zaostrzony rygorze, zwanym „supermax”.
Assange prawdopodobnie odwoła się od tej decyzji. Jest przetrzymywany w Belmarsh od 2019 po tym, jak przez siedem lat ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Został stamtąd wyniesiony przez policję, nim aresztowano go za naruszenie warunków zwolnienia za kaucją.
WikiLeaks zyskało na znaczeniu w 2010, publikując serię dokumentów dostarczonych przez analityka wywiadu armii USA, Chelsea Manninga. Informacje obejmowały m. in. nagranie wideo z nalotu w Bagdadzie, w którym zginęli cywile, dzienniki wojny w Afganistanie oraz w Iraku.
Assange otrzymał azyl od Ekwadoru w roku 2012 w obawie przed ekstradycją do Szwecji, gdzie oskarżano go o przestępstwa seksualne. Assange zaprzeczał im, po jakimś czasie zostały one ostatecznie odrzucone i wtedy upomniały się o niego władze USA.
