Spektakularny spektakl na warszawskim niebie
Przed południem warszawiacy usłyszeli huk dwóch samolotów odrzutowych przelatujących wzdłuż Wisły oraz charakterystyczny dźwięk śmigłowca Bo 105. Maszyny wystartowały z lotniska Warszawa-Modlin i hangaru AMC Aviation. Towarzyszył im śmigłowiec Robinson R44, z którego pokładu zrealizowano sesję zdjęciową i materiały wideo przy użyciu głowicy żyroskopowej obsługiwanej przez Rafała Ganowskiego z WarsawByDrone.
Jako pierwszy nad Wisłą pojawił się śmigłowiec Bo 105. Swój przelot rozpoczął na wysokości Mostu Łazienkowskiego i malował warszawskie niebo kolorowymi dymami aż do okolic Starego Miasta. Tuż po nim z prędkością ok. 400 km/h dymy wypuszczone przez Bölkowa rozproszyła formacja samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii.
Oprócz pilotów, na pokładzie maszyn obecni byli dziennikarze. Z każdym rokiem latanie samolotami myśliwskimi przez cywilów oraz loty śmigłowcowe stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dzięki Fundacji Eskadra i zespołowi Bo105.pl praktycznie każdy zainteresowany jest w stanie polecieć zasłużonym w Siłach Powietrznych myśliwcem oraz jednym z najsłynniejszych śmigłowców na świecie.
Myśliwce przywrócone do życia
Historia samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis sięga lat 50. ubiegłego wieku. Maszyny przez kilka dekad służyły w polskim wojsku. Po przejściu na emeryturę zostały przywrócone do stanu lotnego przez Fundację Eskadra. Obecnie stacjonują na lotnisku w podwarszawskim Modlinie i regularnie biorą udział w przelotach nad polskimi miastami, pokazach lotniczych w całej Europie oraz wielu innych wydarzeniach.
Bölkow Bo 105 to kultowy śmigłowiec i legenda lotnictwa. Jego produkcja rozpoczęła się w Niemczech w latach 60. Zaimplementowane w czasie projektowania Bölkowa rozwiązania techniczne znacznie wyprzedzały jego czasy i pomimo upływu lat do dziś imponują. Po latach służby w Niemczech, w 2016 roku śmigłowiec trafił do Polski i bierze udział w największych europejskich imprezach lotniczych oraz zleceniach specjalnych.
Wyjątkowe święto
Obecność trzech legendarnych maszyn na warszawskim niebie 11 listopada to wyjątkowa forma celebrowania Święta Niepodległości, która podkreśla, jak ważną rolę w naszej historii odgrywa polskie lotnictwo. Przelot statków powietrznych, które diametralnie różnią się od siebie parametrami, wymagał wielu tygodni intensywnych przygotowań i nie byłby możliwy bez pracy zespołu składającego się z doświadczonych lotników i miłośników lotnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu przelot samolotów myśliwskich i śmigłowca został zsynchronizowany co do sekundy i przebiegł w sposób bezpieczny.
Wydarzenie zostało wyprodukowane przez Aero Experience we współpracy ze szkołą akrobaci lotniczej Warsaw Flight Safety. Aero Experience to firma odpowiedzialna za kompleksową obsługę pokazów lotniczych. Od wielu lat współpracuje z największymi gwiazdami imprez lotniczych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się również w projektach prywatnych i zleceniach specjalnych. Przelot z okazji Święta Niepodległości to kolejne wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przez tę firmę.
