Lubisz orzechy? W tym roku mogą być drogie, większość owoców przyniesie dużo niższe zbiory

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Mniejsze zbiory mają dotyczyć nie tylko owoców, takich jak jabłka czy śliwki, ale i orzechów.
Mniejsze zbiory mają dotyczyć nie tylko owoców, takich jak jabłka czy śliwki, ale i orzechów. Joanna Urbaniec / Polska Press
Wstępne szacunki tegorocznych zbiorów są niepokojące i mogą przełożyć się na wyższe ceny ze względu na niższą dostępność. Wiosenne przymrozki i gradobicia, a potem susza uszczupliły m.in. prognozowane zbiory jabłek, gruszek, wiśni czy orzechów. Mniej urosło malin i aronii.

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny podał 31 lipca we "Wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2024 r.", że zbiory owoców z drzew będą o ok. 17 proc. niższe od ubiegłorocznych, a produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zmniejszy się o ponad 11 proc. w porównaniu do zbiorów 2023.

Dlaczego zbiory owoców w Polsce w 2024 r. będą mniejsze

Zmienna pogoda "zjadła" dużą część przyszłym plonów w sadach i na plantacjach. Okres wegetacji zaczął się wyjątkowo szybko, był o 2-3 tygodnie przyspieszony wobec poprzednich lat. Drzewa owocowe rozpoczęły kwitnienie, jednocześnie obloty owadów zapylających były słabsze.

Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach oraz plantacji jagodowych GUS ocenia wstępnie na 501 tys. t., a te z drzew na ok. 3,6 mln t.
Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach oraz plantacji jagodowych GUS ocenia wstępnie na 501 tys. t., a te z drzew na ok. 3,6 mln t. Joanna Urbaniec / Polska Press

Sprawdź też: Ceny owoców na targowiskach i rynku hurtowym w środku lata

Niespodziewane przymrozki w kwietniu spowodowały uszkodzenia mrozowe pąków kwiatowych i zawiązanych owoców, co zaważyło na wielkości plonów. Intensywne opady gradu w maju dodatkowo uszkodziły rośliny i owoce, pogarszając sytuację w wielu sadach.

W kolejnych miesiącach występowało duże zróżnicowanie opadów: miejscami nadmiar wody sprzyjał rozwojowi chorób grzybowych, a susza powodowała drobnienie owoców. Obserwowano nasilenie problemów ze szkodnikami i chorobami grzybowymi.

Z powodu skrajnych warunków pogodowych, wielkość plonów w różnych regionach kraju jest bardzo zróżnicowana.

Spodziewany jest spadek zbiorów odmian wczesnych, natomiast wielkość produkcji odmian późnych będzie zależna od dalszych warunków pogodowych.

Mniej jabłek, wiśni, orzechów w 2024 r. Szacowane zbiory

Jakie spadki produkcji owoców przewiduje GUS w 2024 roku wobec tych z 2023?

  • jabłka - spadek o 17 proc., ok. 3,2 mln t
  • gruszki - 6 proc. mniej, 74,2 tys. t.
  • śliwki - o 17 proc. mniej, 106,2 tys. t
  • wiśnie - spadek o 25 proc., ok. 127 tys. t.
  • czereśnie - o 24 proc. mniej, ok. 52,1 tys. t

W przypadku brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich ujętych w raporcie GUS łącznie, zbiory mogą być mniejsze aż o 27 proc. O 20 proc. mniej prawdopodobnie zbierzemy takich owoców, jak dereń, jarząb, pigwę.

Zbiory orzechów zaczną się za kilka tygodni
Zbiory orzechów zaczną się za kilka tygodni Joanna Urbaniec / Polska Press

W Polsce uprawia się coraz mniej truskawek. Zbiory z krzewów

Tyle o szacowanych zbiorach owoców z drzew. Co z tymi z krzewów w polskich sadach i na plantacjach jagodowych? Na zbiorach zaważą te same czynniki pogodowe: przymrozki, okresowe susze, gradobicia.

Coraz mniejszą powierzchnię z roku na rok zajmują truskawki, co sprawia, że w 2024 r. produkcja tych owoców zmniejszyła się o ok. 12 proc. i wyniosła ok. 159,0 tys. t.

GUS: Ograniczenie powierzchni jest spowodowane przede wszystkim malejącym popytem na truskawki, zgłaszanym przez zakłady przetwórcze. Dodatkowo w bieżącym roku odnotowano pogorszenie jakości zbieranych owoców, a okres podaży uległ znacznemu skróceniu.

Niskie ceny skupu sprawiły, że w 2024 r. producenci malin ograniczali zabiegi agrotechniczne na plantacjach. To przekłada się na spadek kondycji roślin i zbiory mniejsze o ok. 14 proc. rok do roku (wyniosą ok. 83,0 tys. t).

Co ze zbiorami pozostałych owoców z krzewów?

  • porzeczki - spadek o 16 proc. (czarnych o 18 proc.)
  • borówka wysoka - o ok. 1 proc. więcej
  • aronia - spadek zbiorów o ponad 12 proc.
  • agrest - mniej 13 proc.

To oczywiście nie wszystkie owoce z krzewów owocowych i plantacji jagodowych uprawianych w Polsce. Pozostałe ujęto łacznie, szacując zbiory na 10 proc. mniejsze w porównaniu z tymi sprzed roku. Jak wspomina GUS, spadek zbiorów zanotowano zwłaszcza w przypadku jagody kamczackiej dominującej w tej grupie owoców, a także orzechów laskowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl