W Dniu Wolności Białorusi w ramach solidarności i wsparcia dla naszych wschodnich Sąsiadów, Lublin jak i wiele innych polskich miast, włączył się w międzynarodową akcję Światła dla Białorusi #LightForBelarus.
– Dyktatura Łukaszenki nie uznaje tego święta, jak i tradycyjnej biało-czerwono-białej białoruskiej flagi. Od sierpnia w białoruskich miastach trwają protesty ludności wobec sfałszowania przez władzę ostatnich wyborów prezydenckich. W ostatnich dniach białoruski reżim uderzył w mieszkających na Białorusi Polaków, aresztowano działaczy Związku Polaków na Białorusi. W takich okolicznościach białoruski Dzień Wolności ma szczególne znaczenie. Dlatego Lublin włączył się w jego obchody – czytamy facebookowym profilu naszego miasta.
Dziś w Lublinie barwy flagi białoruskiej, symbolizujące w ostatnich latach walkę z reżimem Łukaszenki, pojawiły się m.in. w formie podświetlonej na multimedialnej fasadzie budynku Centrum Spotkania Kultur, elewacji lubelskiego stadionu Arena, na elewacji i na ekranie w oknie Teatru Starego, przed wejściem do Centrum Kultury, na fasadzie Galerii Labirynt, w postaci ekspozycji plakatowej z wykorzystaniem kolorów biało-czerwono-białej flagi w Dzielnicowych Domu Kultury „Bronowice”, w oknie siedziby Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej i w wielu domach mieszkańców naszego miasta.
W akcję solidarności z Białorusią włączyły się lubelskie instytucje również w internecie. M.in. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” na znak wsparcia z walczącymi o wolność mieszkańcami Białorusi przypomniał wystawę „Białoruś 2020. Trauma i śmiech”, na której białoruscy fotografowie i artyści przedstawili prace, dokumentujące prawdziwe oblicze protestów na Wschodzie.
W ramach cyfrowej ekspozycji na stronie ośrodka możemy zobaczyć m.in. fotografie dziennikarzy Белсат TV, grafiki odnoszące się do przemian społeczno-politycznych, a także obszerne głosy krytyki i wypowiedzi ekspertów. Z kolei Warsztaty Kultury na swoich stronach udostępniły materiały związane z tematyką Białorusi, m.in. przypomniały słuchowisko w ramach cyklu „Czytamy Wschodni Express”, w którym Jarosław Zoń przeczytał fragment Małego leksykonu medycznego wg Alhierda Bacharewicza.
Po południu przy placu Litewskim odbyła się symboliczna pikieta, zorganizowana m.in. przez lubelskich studentów w ramach solidarności ze studentami aresztowanymi na Białorusi i ich rodzinami.
- Stare zamki i ich ruiny na Lubelszczyźnie. Zobacz koniecznie
- Tutaj mieszkały dawne rody magnackie Lubelszczyzny. Zobacz zdjęcia
- Zabawki, makramy i nie tylko. Zobacz fenomenalne rękodzieła Czytelników!
- Zobacz, które miejsca na Lubelszczyźnie warto odwiedzić na wiosnę!
- Ekstremalna Droga Krzyżowa. Pątnicy wyruszyli z Lublina do Wąwolnicy. Zobacz zdjęcia
- Ci celebryci pochodzą z naszego regionu! Zobacz, jak mieszkają!
