
Jedno z takich badań zostało przeprowadzone przez informatyków z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside oraz klinicystów z University of Alabama i Florida International University. Polegało ono na przesłaniu 60 zapytań, do sztucznej inteligencji stworzonej przez Google oraz do udostępnionego przez OpenAI ChatGPT. Dotyczyło zapytań o życie z demencją, leków na tę przypadłość, czy o chorobę Alzheimera. Badanie zostało opisane na łamach „Journal of Medical Internet Research”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Badania nad ChatGPT. Co z nich wyszło?
Okazuje się, że po przeprowadzeniu badania wyszło, że bardziej aktualne wyniki dotyczące choroby Alzheimera oraz demencji są w wyszukiwarce Google, a te podawane przez ChatGPT są bardziej obiektywne. Nie ma on jednak dostępu do najświeższej wiedzy medycznej.
Jeśli wyodrębnilibyśmy najlepsze cechy obu tych modeli językowych, otrzymalibyśmy dużo lepszy system. Zresztą tak się zapewne stanie w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział prof. Vagelis Hristidis, główny autor omawianej publikacji.
Na demencję cierpi już ponad sześć milionów Amerykanów. Cały czas poszukują oni informacji, jak mogą walczyć z tą przypadłością. Połowa użytych w badaniu zapytań dotyczyła informacji o samym procesie chorobowym, a połowa o usługach, które mogłyby pomóc pacjentom i ich rodzinom.
Google dawał bardziej aktualne informacje i obejmował wszystkie poruszane zagadnienia. ChatGPT jest natomiast aktualizowany co kilka miesięcy, więc pozostaje w tyle. Jeśli na przykład w zeszłym tygodniu pojawił się jakiś nowy lek na rynku, ChatGPT o nim nie opowie – kontynuował prof. Vagelis Hristidis.
Badania jednak nie okazały się zadowalające, gdyż obie metody tzn. model Google, jak i ChatGPT uzyskały niskie wyniki w zakresie czytelności. Osoby z niższym poziomem wykształcenia oraz niskimi umiejętnościami w zakresie wiedzy o zdrowiu mają ograniczone możliwości ich odpowiedniego zrozumienia. Według profesora ulepszenie obu modeli w kwestii znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania, przez osoby z demencją i chorobą Alzheimera potrwają jeszcze wiele lat.
Źródło: