Sprawę nagłośniło Radomskie Towarzystwo Naukowe, którego członkiem jest Łukasz Zaborowski. List otwarty towarzystwa został podpisany przez członków zarządu towarzystwa, z wyłączeniem prezesa czyli Łukasza Zaborowskiego. - Nie uważam za stosowne obnażać się w mediach w moich sprawach z pracodawcą. Mogę tylko powiedzieć, że wystąpiłem z pozwem do Sądu Pracy. Domagam się odszkodowania za bezzasadne zwolnienie mnie z pracy – mówi Łukasz Zaborowski.
- Pan Łukasz Zaborowski został zwolniony zgodnie z procedurami i zgodnie z przepisami o pracownikach samorządowych oraz przepisami Kodeksu Pracy. W tej sprawie rozstrzygający głos będzie miał sąd – powiedziała Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.
Łukasz Zaborowski zatrudniony był na stanowisku głównego specjalisty w Zespole Planowania Strategicznego Oddziału Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Radomiu.
W liście otwartym opublikowanym przez Radomskie Towarzystwo Naukowe czytamy, że gremium to wyraża oburzenie faktem jednostronnego rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z Łukaszem Zaborowskim.
„Nasze wątpliwości budzi nie samo wypowiedzenie umowy, do czego pracodawca ma prawo, ale tryb oraz uzasadnienie tego aktu...W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy jako główną przyczynę wskazuje się działalność pana Zaborowskiego poza miejscem pracy, w ramach której prezentował publicznie poglądy przemawiające za podziałem Województwa Mazowieckiego, sprzeczne z powszechnie znanym stanowiskiem władz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Następnie wymienione są jego
wypowiedzi, których udzielał jako Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego lub jako ekspert w zakresie swoich kompetencji naukowych” - czytamy w oświadczeniu Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Członkowie towarzystwa zaznaczają, że Łukasz Zaborowski zaliczany jest do nielicznych w naszym kraju specjalistów w zakresie zasadniczego podziału terytorialnego państwa, a jego praca doktorska obroniona w Uniwersytecie Jagiellońskim nosi tytuł „Zasady podziału terytorialnego państwa na szczeblu regionalnym. Próba uporządkowania i zastosowania na przykładzie Polski”.
Ponadto jest autorem innych publikacji dotyczących struktury przestrzennej kraju, umiejscowienia instytucji publicznych i międzyregionalnych dysproporcji rozwojowych. Swoje opinie opiera zatem na wszechstronnym dorobku naukowym. „Sprowadzanie ich do bieżącej rozgrywki politycznej lub rzekomego konfliktu interesów z pracodawcą wydaje się być rażącą niesprawiedliwością” - czytamy w liście otwartym Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
