Niespełna 31-letnia Polka została wyróżniona za "najbardziej chwytającą za serce radość turnieju". Miała ona miejsce po zwycięstwie nad Czeszką Karoliną Pliskovą (30.). Urzekającej reakcji nie można było się dziwić, skoro jako trzecia Polka w historii awansowała do najlepszej czwórki w Melbourne.
Pozostałe wyróżnienia w Australian Open 2023
Najlepszy mecz turnieju: Jelena Rybakina (Kazachstan, 22) - Aryna Sabalenka (Białoruś, 5)
Najlepsza dyspozycja w czasie spotkania: Novak Djoković w meczu 4. rundy z Alexem de Minaurem
Najbardziej imponujący nowy talent: Ben Shelton (USA)
20-letni Amerykanin, w swoim dopiero drugim wielkoszlemowym występie, nieoczekiwanie doszedł do ćwierćfinału gry pojedynczej. Do tego zaserwował najwięcej asów (85), i miał najszybszy serwis - 228 km/h. Ekspert Eurosportu Lech Sidor porównał go nawet do młodego Jo-Wilfrieda Tsongi.
Najlepszy powrót: Andy Murray w meczu 2. rundy z Australijczykiem Thanasi Kokkinakisem
35-letni Szkot przegrywał już 0:2 w setach, by ostatecznie po niemal 6 godzinach gry (dokładnie 5 h 45 min - przyp. red.) zwyciężyć w pięciu odsłonach. To był drugi najdłuższy mecz w historii w Melbourne. Dłużej grali tylko Rafael Nadal i Novak Djoković podczas legendarnego finału w 2012 roku (5 h 53 minuty).
Nagroda za całokształt: Samantha Stosur (Australia)
38-letnia Australijka wystąpiła w grze podwójnej w parze z Francuzką Alize Cornet, natomiast w grze mieszanej ze swoim rodakiem Matthew Ebdenem. W obu przypadkach przegrała w pierwszej rundzie. Był to dla niej ostatni występ nie tylko w Australian Open, ale także w karierze.
Największymi sukcesami Stosur w singlu był triumf w US Open 2011 i dotarcie do finału French Open rok wcześniej. W grze podwójnej ma na koncie cztery wielkoszlemowe triumfy, a w grze mieszanej - trzy.
Najlepszy strój: Frances Tiafoe i Aryna Sabalenka


- Najlepszy duet: Rinky Hijikata i Jason Kubler (obaj Australia, WC)
Największy "łabędzi śpiew": Sania Mirza (Indie)
36-letnia Sania Mirza była o krok siódmego tytułu Wielkiego Szlema w grze podwójnej, jednak w finałowym starciu wraz z jej partnerem Rohanem Bopanną ulegli brazylijskiej parze Luisa Stefani/Rafael Matos. Dla Hinduski był to ostatni występ w Wielkim Szlemie.
Mirza została pierwszą zawodniczką z Indii, która osiągnęła 1. miejsce na świecie w grze podwójnej. Miało to miejsce w 2015 roku. Wówczas startowała w parze z Martiną Hingis.
Zobacz też:
