Mimo rosnącej liczby zakażonych koronawirusem, Prawo i Sprawiedliwość od kilku tygodni przekonuje, że wybory powinny odbyć się w zaplanowanym terminie, czyli 10 maja 2020 roku. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał kilka dni temu, że jest za wcześniej na podjęcie decyzji ws. wyborów.
EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:
O wybory w kontekście pandemii koronawirusa został zapytany w sobotę w TVP prezydent Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że już po świętach sytuacja u nas będzie się uspokajała i że będziemy mogli wracać do normalnego życia. Mam nadzieję, że będą warunki do wyborów, ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała i że będziemy musieli cały czas trzymać dyscyplinę, ograniczenia jak są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania. Liczę, że te wybory uda się spokojnie przeprowadzić. Myślę, że to jest ważne, żeby sytuacja była stabilna, jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa, kwestię władzy i ustroju - mówił prezydent, zaznaczając przy tym, że "nikt z nas nie wie, co się będzie działo 10 maja, czyli za półtora miesiąca".
ZOBACZ: Samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich w zaplanowanym terminie
Opozycja stanowczo domaga się wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej - wówczas wybory musiałyby odbyć się w późniejszym terminie.
Małgorzata Kidawa-Błońska wystosowała w niedzielę list otwarty, w którym "apeluje do wszystkich, wyborców, aby nie uczestniczyli w wyborach 10 maja 2020 roku".
"Jeśli nie można inaczej niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot. Wybory powinny się odbyć wtedy, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla ludzi" - napisała Kidawa-Błońska. (pełna treść listu na dole).
W niedzielę ma dojść do spotkania opozycyjnych kandydatów na prezydenta. Przewodniczący PO Borys Budka przyznał w TVN24, że jest "wielkim zwolennikiem" współpracy w opozycji. - My nie mamy żadnych wrogów. Oczywiście zdarzają się drobne nieporozumienia, w Senacie ta współpraca funkcjonuje bardzo dobrze. Rozmawiałem z przewodniczącymi klubów, będziemy spotykać się w przyszłym tygodniu, jestem przekonany, że nasi wyborcy, bez względu na to czy są to wyborcy lewicy, PSL czy Koalicji Obywatelskiej, oczekują tej współpracy. I ja w tym miejscu deklaruję: będziemy współpracować - podkreślił Budka.
- Dołożymy wszelkich starań właśnie do tego, by wymóc na premierze to, czego wymaga od niego konstytucja, czyli ogłoszenia stanu klęski żywiołowej - zaznaczył Budka. Jak mówił, nie chciałby mieć w Polsce prezydenta, który byłby wybrany przez 20 procent czy 10 procent obywateli.
Czy Platforma i pozostałe partie opozycyjne wycofają swoich kandydatów? - Wszystkie rozwiązania są dzisiaj możliwe, dla nas najważniejsze jest życie i zdrowie Polaków, ktoś, kto zachęca do wzięcia udziału w tych wyborach, będzie miał krew na rękach - ocenił w TVN24 lider PO.
Przewodniczący Platformy odniósł się też do kandydatury Marka Jakubiaka, byłego posła Kukiz'15. Według Budki wzbudza ona "bardzo duże kontrowersje". - Niewątpliwie te podpisy były zbierane, z tego co sam mówił, w sposób niezgodny z prawem, bowiem przed zarejestrowaniem komitetu wyborczego. W mojej ocenie ta kandydatura nie powinna zostać zarejestrowana - stwierdził.
O możliwej zmianie kandydata PO na prezydenta mówił w piątek w RMF Grzegorz Schetyna. "Jeżeli te wybory będą przesunięte, to wszystko się otworzy na nowo (...)" - ocenił.
Jeśli wybory prezydenckie odbyłyby się podczas epidemii, Andrzej Duda wygrałby w I turze - zdobyłby aż 65 proc. głosów, jeśli wybory zostałyby przesunięte urzędujący prezydent uzyskałby 44 proc. - wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej".
List otwarty Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w sprawie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku
"Do wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP
Jako naród, jako wspólnota stanęliśmy przed niebezpieczeństwem, które nie ma precedensu w naszej najnowszej historii. Zagrożone jest życie, zdrowie oraz byt Polek i Polaków. Nie ma dziś w Polsce innego zadania niż walka z epidemią i jej skutkami.
W tej sytuacji organizowanie wyborów prezydenckich byłoby działaniem wręcz zbrodniczym. Nie wolno narażać życia ludzkiego – z tą zasadą powinien zgodzić się każdy. Szczególnie ktoś kto chce ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Nie wyobrażam sobie jak można prosić ludzi o zaufanie i jednocześnie namawiać ich aby ryzykowali swoim życiem i zdrowiem.
Dlatego wybory 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć! Jeśli jednak rządzący będą trwać w tym uporze, to muszą wiedzieć, że ponoszą pełną odpowiedzialność za straszliwe skutki dla życia i zdrowia obywateli. W takiej sytuacji apeluję do wszystkich, wyborców, aby nie uczestniczyli w wyborach 10 maja 2020 roku. Jeśli nie można inaczej, niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot.
Wybory powinny się odbyć wtedy, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla ludzi.
Bardzo wszystkich obywateli: proszę zostańcie w domu! Zadbajcie o siebie i najbliższych. Jeśli możecie pomóżcie sąsiadom i każdemu kto tej pomocy potrzebuje.
Jednocześnie wzywam pozostałych kandydatów, aby zrobili to co ja. Czas na jasną deklarację. Dziś wszyscy zdajemy test na odpowiedzialność i przyzwoitość. Jeśli zachowamy jedność, pokonamy wszelkie przeciwieństwa."
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?