Małpia ospa w Polsce. Ile przypadków potwierdzono? Są dane resortu zdrowia

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Małpia ospa (ang. monkeypox) to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca z rodzaju Orthopoxvirus (rodzina Poxviridae). Zakażenie najczęściej występuje u osób podróżujących do Afryki.
Małpia ospa (ang. monkeypox) to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca z rodzaju Orthopoxvirus (rodzina Poxviridae). Zakażenie najczęściej występuje u osób podróżujących do Afryki. Fot. pixabay.com
W Polsce potwierdzono dotąd 104 przypadki małpiej ospy – wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Zdrowia. Resort podał ponadto, że sześć przypadków uznano za prawdopodobne - dwóch pacjentów wypisano ze szpitala po upływie okresu zakaźności, a cztery przebywają w izolacji domowej.

Resort w odpowiedzi na pytania PAP podał, że od 31 maja zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej łącznie 187 przypadków podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej.

104 z nich zostały potwierdzone. MZ poinformowało, że 28 pacjentów przebywa w szpitalu, a 76 zostało wypisanych ze szpitala po upływie okresu zakaźności.

Resort podał ponadto, że sześć przypadków uznano za prawdopodobne - dwóch pacjentów wypisano ze szpitala po upływie okresu zakaźności, a cztery osoby przebywają w izolacji domowej.

MZ przekazało również, że 65 przypadków zostało wykluczonych, a 12 jest w trakcie badania.

Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa (ang. monkeypox) to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca z rodzaju Orthopoxvirus (rodzina Poxviridae). Zakażenie najczęściej występuje u osób podróżujących do Afryki.

Głównym nosicielem patogenu są gryzonie (przede wszystkim wiewiórki), z których wirus przenosi się na małpy i ludzi. Do zakażenia dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z zakażonym zwierzęciem (ugryzienie, kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi). Patogen przenosi się także drogą kropelkową. Eksperci podkreślają, że rozprzestrzenianie się wirusa wśród ludzi nie jest łatwe. Istnieją dowody, że ludzie zaszczepieni przeciw ospie wietrznej są w pewnym stopniu chronieni także przed wirusem ospy małpiej.

Większość osób dotkniętych małpią ospą nie ma poważnych objawów i wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, choć w niektórych przypadkach powikłania mogą być poważne.

Początkowe objawy choroby obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i zmęczenie. Może pojawić się charakterystyczna wysypka, zwykle na twarzy, która może rozprzestrzeniać się na także inne części ciała, w tym na narządy płciowe.

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna [WIDEO]

od 16 lat

wu

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl