Marsz w obronie Jana Pawła II
Pochód był pod hasłem: "Marsz w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II oraz wartości, które głosił". Setki osób w Nowym Targu wyszły na ulicę, aby pokazać swój sprzeciw wobec ataków na papieża Polaka, które na sile wezbrały po kontrowersyjnym reportażu wyemitowanym na stacji TVN24 pt. "Franciszkańska 3".
Jak zaznaczała Anna Karpiel z Urzędu Miasta w Zakopanem, marsz jest wyrazem "sprzeciwu wobec nasilających się prób zdyskredytowania św. Jana Pawła II, którego życie i nauczanie stanowi ogromną i niepodważalną wartość dla Kościoła na całym świecie, dla Polski, a także dla naszej małej ojczyzny, z którą był szczególnie związany".
Zorganizowanie marszu było wspólną decyzją prezydium Rady Powiatu Nowotarskiego oraz proboszcza sanktuarium św. Jana Pawła II w Nowym Targu ks. Jana Karlaka, a także działaczy Związku Podhalan w Polsce.
Kontrowersyjny reportaż i reakcja Sejmu
6 marca TVN 24 wyemitowało reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".
9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało.

Źródła: i.pl/PAP/24TP.pl