ME 2022 piłkarek ręcznych. Polki przegrały z Niemkami na inaugurację, choć przez większość spotkania prowadziły

Piotr Rutkowski
Polki nie są w dobrych nastrojach po inauguracyjnym meczu tegorocznych ME
Polki nie są w dobrych nastrojach po inauguracyjnym meczu tegorocznych ME LUDVIG THUNMAN/Imago Sport and News/East News
W drugim spotkaniu grupy D w ramach XV mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet 2022 Polska przegrała z Niemcami 23:25 w święcącej pustkami hali w czarnogórskiej Podgoricy. Starcie było bardzo wyrównane i rozstrzygnięcie nastąpiło w końcowej fazie.

Polki rozpoczęły mecz w składzie: Adrianna Płaczek (bramkarz), Kinga Achruk (rozgrywająca), Monika Kobylińska (rozgrywająca), Karolina Kochaniak-Sala (rozgrywająca), Magda Balsam (skrzydłowa), Dagmara Nocuń (skrzydłowa) i Aleksandra Olek (obrotowa).

Przebieg spotkania Polska - Niemcy

I połowa

Pierwszą bramkę spotkania zdobyła z karnego skrzydłowa Magda Balsam. Niedługo potem wyśmienitą interwencją popisała się Katharina Filter:

W 15. minucie spotkania przy stanie 7:5 doszło do pierwszego wykluczenia dla Polek. Po czym kapitalną interwencją popisała się Adrianna Płaczek:

Minutę później karę dwóch minut zanotowały Niemki. Niestety Biało-Czerwone nie wykorzystały tej uprzywilejowanej pozycji, remisując 1:1.

Do stanu 8:5 żadna z drużyn nie potrafiła sobie wypracować trzypunktowej przewagi. W 22. minucie kolejną karę zaliczyły Polki, i drugi raz przewiniła Monika Kobylińska. Niedługo potem karnego wybroniła Adrianna Płaczek. W 25. minucie przy stanie 11:7 na dwie minuty została wykluczona Natalia Nosek, choć istniała nawet groźba czerwonej kartki.

Na przerwę schodziliśmy z wynikiem 12:11. Najskuteczniejsze w polskiej ekipie w tej części spotkania były Magda Balsam, i Karolina Kochaniak-Sala, które zdobyły po 3 bramki. W sumie Polki miały 60% skuteczności z akcji (przy 65% Niemek). Podopieczne Arne Senstada nie myliły się za to z rzutów karnych (dzięki Magdzie Balsam), Niemki zaś trafiały co drugi karny.

II połowa

W 36. minucie Niemki wyszły na prowadzenie po raz pierwszy od stanu 1:2. Gdy podwyższyły przewagę o czas poprosił selekcjoner Biało-Czerwonych. Niestety początek drugiej części nie był dobry w wykonaniu Polek, które pierwsze dziewięć minut przegrały 1:5. W 40. minucie bardzo ważną interwencję zaliczyła Barbara Zima. Niedługo potem kapitalną zmianę dała skrzydłowa Mariola Wiertelak, która zdobyła dwie bramki po kontrach. W 47. minucie kolejny gol zaliczyła Wiertelak po świetnym podaniu Achruk, i ponownie wyszliśmy na prowadzenie 18:17. W 50. minucie na dwubramkowe prowadzenie 21:19 wyprowadziła nas Natalia Nosek, która niedługo potem została ukarana. Na dwie minuty przed końcem spotkania Niemki odskoczyły na dwie bramki, i dowiozły to do końca meczu. Kluczową paradą popisała się Roch:

W całym spotkaniu najskuteczniejszymi zawodniczkami były Balsam (5) i Grijseels (8).

W drugim meczu "polskiej" grupy Czarnogóra pokonała Hiszpanię.

Wyniki meczów grupy D mistrzostw Europy piłkarek ręcznych

• Czarnogóra - Hiszpania 30:23 (12:9)
  • Polska - Niemcy 23:25 (12:11)

Polska: Płaczek, Achruk, Kobylińska, Kochaniak-Sala, Balsam, Nocuń, Olek oraz Rosiak, Nosek, Matuszczyk, Wiertelak.

W drugim meczu ME Polki zmierzą się z Hiszpanią. Spotkanie odbędzie się 7 listopada (poniedziałek) o 20:30.

- Hiszpania jest zawsze silna w mistrzowskich turniejach. Grają szybko i ofensywnie, więc musimy być na to przygotowani - stwierdził jeszcze przed startem mistrzostw Europy selekcjoner reprezentacji Polski, Arne Senstad.

Zasady ME 2022 piłkarek ręcznych

W fazie wstępnej drużyny grają w czterech grupach systemem „każda z każdą". Do fazy zasadniczej awansują po trzy drużyny z każdej grupy. W dwóch grupach grać one będą takim samym systemem o awans do fazy finałowej, w której cztery drużyny (mistrzowie i wicemistrzowie grup) zagrają o medale, a dwie o piąte miejsce. Medaliści ME zapewnią sobie awans do MŚ 2023, a mistrz Europy dodatkowo do IO 2024. Polki po raz ósmy (piąty z rzędu) zagrają w ME. Najwyższe, piąte, miejsce zajęły w 1998 roku.