Sąd w mieście Taichung w Tajwanie zasądził równowartość ponad 1200 dolarów odszkodowania parze, która uskarżała się na mieszkającego piętro niżej sąsiada - palacza tytoniu, który papierosy palił na balkonie.
Palenie na balkonie. Para zbadała jakość powietrza
Para udowodniła, że dym papierosowy przedostaje się także do ich mieszkania, czyniąc z nich biernych palaczy. W tym celu zainstalowano w mieszkaniu urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Te wyraźnie wskazywały, że w trakcie palenia papierosów na balkonie poniżej, jakość powietrza u sąsiadów z góry się pogarszała.
Palący wyroby tytoniowe mężczyzna zwracał uwagę na swobody obywatelskie, które - jak twierdzi - egzekwował we własnym mieszkaniu. Sąd nakazał mu jednak wypłatę odszkodowania. Wyrok nie jest prawomocny i budzi na Tajwanie wiele dyskusji.
Palenie na balkonie. Bierne palenie i jego skutki
Dane, które zostały opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują, że w dymie tytoniowym znajduje się ponad 7000 substancji chemicznych, z czego aż 70 wykazuje się czynnikami rakotwórczymi wywołującymi zmiany w materiale genetycznym komórki prowadzące do rozwoju nowotworu a kolejne 250 ma inny, negatywny wpływ na człowieka. To jednoznacznie wskazuje na fakt, że zarówno czynne, jak i bierne palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
Z tego powodu w różnych krajach i w wielu miejscach wprowadzone zostały zakazy palenia nikotyny, jak chociażby w barach czy na przystankach autobusowych.
Bierne palenie polega na wdychaniu przez osoby niepalące mieszanki dwóch form dymu nikotynowego: głównego strumienia dymu, czyli tego wydychanego przez palacza oraz bocznego strumienia dymu, pochodzącego z dopalającej się końcówki papierosa; a ten z kolei rodzaj dymu zawiera wyższe stężenie związków rakotwórczych i jest bardziej toksyczny niż zwykły dym.
Palenie na balkonie. Palenie grozi rozwojem nowotworów
W ocenie Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska dym tytoniowy obecny w otoczeniu jest jednym z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Bierne palenie oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, między innymi raka płuc.
Bierne palenie może również skutkować rozwojem raka:
- krtani,
- gardła,
- zatok nosowych,
- mózgu,
- pęcherza moczowego,
- żołądka,
- odbytnicy,
- piersi.
Zatrważające jest to, że bierne palenie tytoniu może spowodować raka płuc nawet u ludzi, którzy sami nigdy nie zapalili ani jednego papierosa.
Szacuje się także, że bierne palenie może powodować nawet aż 25% wzrost ryzyka chorób serca. Zwiększa się także ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak chociażby zapalenie oskrzeli i astma.
Dym tytoniowy zwiększa ryzyko śmierci. Według danych ogólnoświatowych, z powodu biernego palenia rocznie umiera aż 600 000 osób niepalących. Nic dziwnego, że sąd skazał truciciela za palenie na balkonie.

Źródło: Polskie Radio 24 / nowafarmacja.pl
mm