Spis treści
Michał K. zatrzymany w Londynie
"W sobotę 31 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Michała K. Europejski Nakaz Aresztowania i Nakaz Aresztowania. Dziś Michał K. został zatrzymany w Londynie" - przekazała Prokuratura Krajowa w mediach społecznościowych.
Za byłym prezesem RARS został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. Nakaz obejmował Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
- Nie uciekam przed wymiarem sprawiedliwości, nie szukam żadnego schronienia. Jestem jednak zainteresowany uczciwym procesem. Chcę wrócić do Polski w momencie, gdy będę miał gwarancję uczciwego postępowania, uczciwego procesu — powiedział K. w rozmowie opublikowanej na portalu wPolityce.pl 28 sierpnia.
Przekazał wówczas, że przebywa w Londynie, gdzie szuka pracy. Kuczmierowski wkrótce ma stanąć przed sądem ekstradycyjnym.
Kuczmierowski przed sądem ekstradycyjnym
We wtorek może odbyć się posiedzenie sądu, które zdecyduje o tym, czy w trakcie procesu ekstradycyjnego podejrzany Michał K. będzie aresztowany czy nie - poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.
Prok. Nowak zaznaczył na poniedziałkowym briefingu, że w sprawie zatrzymania Michała K. była współpraca między Polską a Wielką Brytanią, ale nie zna jeszcze "technicznych okoliczności" sprawy. Dopytywany kiedy zatrzymany może zostać przywieziony do Polski, Nowak zaznaczył, że procedura jest określona w prawie brytyjskim. "Mamy informację, że jutro może się odbyć posiedzenie w zakresie aresztowania, więc takie posiedzenie, które zdecyduje o tym, czy w trakcie procesu ekstradycyjnego podejrzany Michał K. będzie aresztowany czy nie" - powiedział.
Dodał, że niezależnie od tego ewentualnego wtorkowego rozstrzygnięcia sądu i tak będzie kontynuowane postępowanie dotyczące ekstradycji. "Tutaj jest tylko kwestia czy Michał K. będzie na wolności, czy też nie będzie na wolności. To już zależy od władz sądowych Wielkiej Brytanii" - powiedział.
W czwartek, 22 sierpnia, sąd na wniosek prokuratora zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego prezesa RARS, co pozwoliło na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym. Obrońca Kuczmierowskiego zapowiedział zażalenie.
Będzie wniosek o list żelazny
Obrońca Michała K. adwokat Luka Szaranowicz przekazał w przesłanym PAP oświadczeniu, że 29 sierpnia skierował za pośrednictwem poczty do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie listu żelaznego na rzecz jego klienta. Do wniosku załączone zostało jego osobiste oświadczenie potwierdzające chęć stawiennictwa do prokuratury w Katowicach i podjęcia osobistej obrony w postępowaniu przygotowawczym, odpowiadając z wolnej stopy.
Szaranowicz podkreślił w oświadczeniu, że wniosek zawiera również propozycję kwoty poręczenia majątkowego, który to środek zapobiegawczy z pewnością wystarczy dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w sytuacji, gdy "jego klient będzie mieszkać w Warszawie, gdzie przez okres ostatnich 9 miesięcy odbierał i odpowiadał na korespondencję kierowaną do niego w tej sprawie przez Delegaturę CBA w Rzeszowie".
Dodał, że treść oświadczenia byłego szefa RARS załączonego do wniosku o list żelazny potwierdza, że przebywa on na terytorium Wielkiej Brytanii, w Londynie.
Czego dotyczy śledztwo?
Śledztwo w sprawie wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 12 kwietnia 2024 roku sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym, jak również dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw, złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu „prania brudnych pieniędzy”.
Źródło: wPolityce.pl, i.pl, X