– Uszkodzone zostały cztery szyby oraz poszycie pojazdu – mówi Piotr Malarski, pełnomocnik do spraw systemu zarządzania bezpieczeństwem w spółce Koleje Wielkopolskie. – Na szczęście sprawca trafił w wielowarstwowe szyby zespolone, dzięki czemu nie doszło do ich przebicia i pocisk nie wpadł do wnętrza pojazdu. Straty szacujemy na co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.
Zdarzenie, które miało miejsce w środę około godz. 15.10, zostało zgłoszone do Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, wybryki chuligańskie nie należą do rzadkości. Tego rodzaju „zabawy” są szczególnie popularne w okolicach stacji Poznań-Junikowo, Palędzie, Kostrzyn Wlkp. i Skoki.
– Na przykład w rejonie Palędzia zdarzyło się, że w ciągu godziny obrzucono kamieniami trzy pociągi – twierdzi Malarski. – Policja razem z SOK ustaliła, że sprawcami byli chłopcy w wieku 13-14 lat.
Czytaj też: Telewizor i betonowa ławka na torach, czyli o krok od tragedii
Sytuacja nieco uspokoiła się w czasie epidemii, gdy osoby poniżej 18 lat nie mogły wychodzić bez opieki dorosłych. Od poniedziałku to ograniczenie dotyczy dzieci do 13. roku życia. Efekt? Poza wspomnianym ostrzelaniem Elfa, także w środę doszło do incydentu na trasie kolejowej między Miłosławiem a Wrześnią. – Na torach ktoś ułożył słupek od znaku drogowego, na który najechał nasz pojazd i uszkodził przednią część zgarniacza – mówi Malarski.
Zobacz również: Pociąg Poznań - Wolsztyn obrzucony kamieniami
Od początku roku do 22 kwietnia Koleje Wielkopolskie odnotowały osiem tego typu wybryków chuligańskich: dwa razy wybito szybę, zerwano hamulec bezpieczeństwa, ostrzelano pociąg, czterokrotnie układano różnego rodzaju przeszkody na torach (głównie kamienie). Straty szacuje się na prawie 7 tys. zł (kwota nie uwzględnia szkód spowodowanych ostrzelaniem). Te statystyki nie obejmują przypadków malowania pociągów graffiti.
Uszkodzone zostały cztery szyby w pociągu oraz poszycie pojazdu. Straty szacuje się na kilkanaście tysięcy złotych.
Sprawdź też:
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
