- Byłem przekonany, że salon w tym roku będzie rekordowy, tak też się stało. W wydarzeniu wzięło udział 613 firm z 33 krajów świata. W sumie w targach uczestniczyło aż 60 delegacji, 39 krajów. Odnotowaliśmy rekordową liczbę zwiedzających – tę naprawdę imponującą ekspozycję obejrzało 19 tys. osób. Te dni wypełniły prezentacje, rozmowy, ważne wizyty i decyzje – mówił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Do nagrody Defender zgłoszono 64 produkty 75 firm. Przyznano 13 nagród w tym nagrodę specjalną Prezydenta RP oraz wyróżnienia ministrów poszczególnych resortów.
Nagrodę specjalną Prezydenta RP otrzymał system pasywnej lokacji opracowany przez konsorcjum: PIT-RADWAR S.A. (lider) z Warszawy; AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. z Warszawy; Politechnika Warszawska.
Wręczono również dziesięć statuetek Defender. Nagrodzono m.in. firmę PCO S.A. z Warszawy za głowicę optoelektroniczną GOS-1. Wśród nagrodzonych produktów znalazł się także LOTR - Lekki opancerzony transporter rozpoznawczy wykonywany przez konsorcjum firm, którego liderem jest AMZ-KUTNO S.A.
Z kolei wyróżnienie specjalne wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej za nowoczesny niszczyciel min, okręt projektu 258-ORP Albatros otrzymało konsorcjum, w którym liderem jest Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska.
Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek zwracał uwagę, że tegoroczna edycja MSPO była "ze wszech miar szczególna". "Po pierwsze z okazji jubileuszu 30-lecia, po drugie wystawy, która musiała powstać w szczególnych warunkach – trwającej za naszą wschodnią granicą wojny" - mówił.
Zwracał uwagę, że tegoroczny MSPO przyniósł podpisanie wielu ważnych umów m.in. na dostawę dwóch dywizjonowych modułów ogniowych Regina z 48 samobieżnymi armatohaubicami "Krab". Kontrakt opiewa na 3,8 mld złotych.
- Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to ważne miejsce dla polskiego przemysłu i wystawców, którzy zechcieli pokazać, czym dysponują, jak daleko posunęły się prace nad kolejnymi rozwiązaniami i technologiami, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo Polski i całego świata – powiedział prezes PGZ.
- Wszyscy chcielibyśmy, aby kolejne targi odbyły się w atmosferze pokoju i zakończonej wojny na Ukrainie, ale żeby tak się stało przez kolejne miesiące, musimy ciężko pracować i realizować wszystkie umowy, które zostały tu zawarte, ponieważ w ten sposób wymusimy bezpieczeństwo w Europie – dodał Chwałek.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 30 lat jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Impreza organizowana jest w Targach Kielce.
W sobotę 10 września zaplanowano Dzień Otwarty MSPO. Na Wystawie Sił Zbrojnych, zatytułowanej "Obrona ojczyzny to zaszczytny obowiązek każdego żołnierza", prezentowane będą pojazdy i maszyny obronne polskiej armii, a także spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ mok/
Źródło:
